Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Alba ca Zapada si cei 75 de Pitici :-)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jantele de la Dacia sunt cele cu care a venit masina din fabrica. Ulterior mi-am luat jante aliaj pe care am pus cuaciucurile Continental de fabrica pe jantele de tabla am cauciucuri de iarna.

    La fosta masina, Peugeot 307, toba principala de esapament s-a dus dupa 10-11 ani ceea ce mi se pare rezonabil.

    Nu stiu despre ce vb cred ca lucruri diferite....

    Comment


    • Aici spuneai că sunt scumpe http://www.clubsandero.ro/jante_sand...way-t1780.html
      Comentariile #6 și #8.

      Janta pe care o ai, din fabrică, este 150 lei, 15", janta mea structurală de oțel este 276 lei, 16". Un inch nu justifică diferența de preț. Poate lipsa ruginei da.

      Comment


      • e roata din fabrica care a ruginit dupa cativa ani, la alte masini nu se intampla asta

        Comment


        • Ascomp, îți dedic cu simpatie plângerea acestui posesor american de Hyundai. Este vorba în 2013 de un Sonata din 2009 care are jantele de tablă ruginite. Dealerul Hyundai a recunoscut că mașinile au astfel de probleme, mai ales Elantra.

          Old 05-12-2013, 10:59 AM Thread Starter

          Surface Rust on Steel Rims
          I have an '09 Sonata GLS with just the factory black steel rims and large-spoked wheel covers. I put a lot of time and effort into keeping the car clean, polished, and waxed, and the car still looks great with a little over 60,000 miles on it. However, it really bothers me that the steel rims are covered with light surface rust which shows through the spokes of the wheel covers. I mean, the car looks great until you look at the wheels. They're an eye-sore! I've been considering re-painting the rims myself, but I realize that will be a lot of time-consuming work. Yesterday I was at my Hyundai dealer's service department and I saw the service manager. I decided to mention the rusty rim issue to him just to see what he'd say. He acknowledged that Hyundai has had this problem, but he most often sees it occurring on Elantras, not so much on Sonatas. He said that my car is out of warranty to have this problem covered, but that Hyundai allows him up to $200 to spend on a car as a "goodwill gesture." He instructed me to go to their body shop on Monday, talk to a particular guy there, and find out how much it would cost him to re-paint the rims on my car. The body shop tech will call the service manager, and if it's less than $200, the service manager will approve it and cover it. That would sure save me a lot of time and trouble! I'm curious to know if any of you have experienced this same problem with rusted rims and what you've done about it. I'll report back once I've visited the body shop and let you know the outcome.
          Iar cineva din Toronto se plânge de .... Toyota după vreo 3 ani (2008-2011), cu rugină la toate cele patru roți.

          05-07-2011, 11:12 PM Thread Starter
          I have a 2008 Toyota Camry, with only 25k miles on it. A few days ago I noticed my rims have started to rust. Basically, whatever part not covered by the hubcap is rusted on all 4 wheels.

          I went to my dealer and he submitted a claim but Toyota is not going to fix it for me.

          P.S. This really seems to be a wide spread issue. Since this happened to me, I started to pay attention and I noticed a lot of gen. 6 Camry with rusted steel rims. I can't believe Toyota is not acknowledging this as being a quality issue on their part.
          Last edited by gecmc94; 31 October 2017, 23:31.

          Comment


          • Imi amintesc de revizia de 1 an la Dacia Sandero: dau telefon la Dacia Carnsebes: 450 lei, dau telefon la Dacia Resita 350 lei

            un pic off topic: revizia de 2 ani la cealalta masina: dau telefon la Peugeot Timisoara: 10-12 mil , dau tel la Peugeot Deva : 590 lei

            :-) No comment

            Comment


            • Ascomp, ți-am promis poza jantei mele originale, are 4 ani, din acest mai nu va fi folosită decât iarna. Nu are niciun strop de rugină. Urmele pe care le vezi pe vopsea sunt de la capacele de roată care se prind agresiv pe jantă cu clipsurile lor. Deci se poate și la Dacia, pentru bani corespunzători, să ai jante originale de oțel fără să ruginească.

              Comment


              • Sincer sa fiu asta mie mi se pare bataie de joc la adresa cumparatorului: sa ai jante de fabrica care ruginesc in cativa ani si sa mai ai niste jante de tabla care sunt la aproape pret dublu insa nu ruginesc.

                Comment


                • Apai stii cum e, taie si ei din cheltuieli de peste tot. Dar sunt chestii aplicate la nivel mondial, in special la tot ce tine de "low-cost". In orice domeniu. Sunt producatori de echipamente electronice care ajung chiar sa foloseasca fire avand aceeasi culoare a izolatiei (in tot echipamentul) pentru ca iese mai ieftin cu 0,1 Centi decat daca ar folosi fire de culori diferite. Acum, de ce ne-am mira ca Dacia sa nu aplice aceleasi principii? Ca doar oameni suntem
                  Sandero Stepway 0.9
                  Clio Symbol 1.4

                  Comment


                  • Dacia dupa parerea mea are o mare problema:

                    Face masini cu 2-3 mii de euro mai ieftine ca si concurenta din clasa.
                    Insa: materiarele sunt ieftine, tabla moale, probleme cu rugina, oricine ce ar zice o masina cu aer ieftin.

                    Insa: reviziile acuma sunt scumpe, la fel de scumpe ca la orice masina straina. Consumul nu e mai mic nusunt alte avantaje consirabile post vanzare. Inclusiv piese schimb.

                    Fara discutii merita sa mai economisesti 2 mii de euro si sa iti o masina consacrata.

                    Dacia a devenit scumpa, imi pare rau sa zic asta. In afara de o economie mica de inceput nici un avantaj. Nici macar de securitate.

                    Comment


                    • Revizii Renault 1200 lei cu piese incluse
                      renault, reno, sandero, logan, clio, megane, laguna, scenic, estate, sedan, bicorp, forum, comunitate, club, discutii


                      Revizii Dacia cu piese incluse cam la aceleași reprezentanțe 600-700 lei.

                      Revenind la concurența din clasă, ai dreptate dacă începi să compari un Logan full cu un Renault Megane chel. La categoria cross-uri mici, Sandero Stepway pur și simplu nu are rival - ce 2-3 mii de euro diferența, vise - mă rog ... anul trecut nu avea când am cercetat eu piața vreo 6 luni.

                      Comment


                      • si 700 ti se pare putin pentru o revizie ( de 2 ani banuiesc) la o Dacia?

                        Comment


                        • De adaos comercial ai auzit ? Care este intre 0-400% din valoarea produsului ? Si care e specificat la fiecare societate si pus la vedere pentru potentialul client, de obicei langa autorizatia de functionare ( asa ar trebui, dar nu toate o fac ) ?

                          Tu insuti ai spus ca la PSA ( reprezentanta ) intr-un oras mare cerea un pret aproape dublu fata de o reprezentanta dintr-un oras mic.

                          Pretul real al unei revizii la o Dacia diesel 1.5 dci dupa 2012 este de 450-500 lei ( 350 lei piesele originale aduse de tine si 100-150 manopera ).
                          Alta zi, alt idiot

                          Comment


                          • :-) Deci sa ne intelegem:

                            Dam 11 000E pe un Sandero sau 13 000E pe un Stepway. Ne felicitam ca mama ce masina ieftina am luat si ce afacere am facut. Apoi ne mai apucam sa mai punem pe ea tot felul de imbunatatiri. Apoi ne rugam sa nu rugineasca prea repede. Ne dam seama ca tabla e cam moale. Ne rugam sa fie rezistenta la un posibil accident. Ne dam seama ca ce materiale cu aroma de ieftin are in ea la interior. Ne comandam nu stiu ce jante de tabla mai speciale cu 300 lei bucata ca alea de fabrica ruginesc.
                            Dam pe o revizie 700 lei sau chiar 900. Ne dam seama ca piesele la Dacia au inceput sa aiba aceleasi pret ca la Renault, Peugeot, Ford, Kia etc.

                            Si acuma intreb si eu: nu ar fi mai mai intelept sa mai economisim 2-3000E si sa luam un Polo, o Fabia, un 2008 un C2 sau ce mai gasim. Mai sunt si oferte OK sau comenzi nevandute. La revizii sigur am face pe urma economii. Si la jante ca nu trebuie sa mai cumparam de alea care nu se ruginesc.

                            Cu ce gresesc? :-)

                            Comment


                            • Ne comandam nu stiu ce jante de tabla mai speciale cu 300 lei bucata ca alea de fabrica ruginesc.
                              Greșit. La Stepway, aceste jante sunt incluse în preț și ele nu ruginesc. Eu nu cumpăr nimic în plus decât poate încă un set pentru gumele de vară. Iar la Sandero simplu R16 nu sunt omologate.

                              10700€ Sandero 0.9 TCe 90 CP
                              17514€ VW Polo 2018 Comfortline 1.0 TSI , 4 usi Benzina / 1.0l / 95CP

                              Cam 7000€ diferență, nu 2-3 mii la dotări similare.

                              Pardon, am uitat ceva la Sandero Prestige și am recalculat prețul 11500€. Deci 6000€ diferență. Pentru unii asta înseamnă a doua mașină, sh.

                              Iar argumentul că "oferte OK sau comenzi nevandute", să nu ne amăgim. VW nu fac black friday periodic în care reduc brusc 4000€ din prețul de catalog. Că un dealer renunță la 1000-2000€ din preț pentru a scăpa de 3-4 modele nevândute, unele de culoare roșie, asta este o ocazie de care vor profita fix 3-4 oameni. Restul de mii de cumpărători de VW pe an din România nu se pot baza pe "las că găsesc 3-4 mașini de Crăciun la reducere". Teoria asta merge la ciorapi, sucuri, detergenți, dar și acelea sunt în limita stocului disponibil.
                              Last edited by gecmc94; 15 November 2017, 19:30. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • De 1 Decembrie La Multi Ani tuturor romanilor si tuturor masinilor romanesti!
                                Attached Files

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google