Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sfat achizitie

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Sar'na. Asa sa fie !

    Drumuri bune si vreme frumoasa

    Comment


    • #47
      Salut. As dori si eu sfaturi achizitie sandero. 1.0 vs 0.9 si cam cum se prezinta la drum. Nu o voi lua noua dar aproape noua. Practic imi trebuie o masina fara pretentii care sa ma duca zi de zi la lucru si sa tina pasul pe autostrada. Momentan detin un seat altea 1.6 8v de zi cu zi si am detinut o astra gtc 1.9 150 cai care s-a stricat de 2 ori in 5 luni si 7 mii de km si sunt cam satul de masini vechi.

      Comment


      • #48
        La ce masini ai avut daca o sa iti iei motorul de 1.0 si 73 CP si sub 100 Nm cuplu, atunci cand o sa apesi acceleratia ca sa pleci de pe loc din parcare o sa crezi ca e stricata masina :-)

        Asa patesc eu cand schimb masinile :-)

        Comment


        • #49
          Nici altea nu trage. E si motorul terminat ca am cumparat-o in 10 minute ca sa am cu ce merge la munca din cauza zapezii. Ideea e o masina de buget care sa mearga 5 ani fara sa o repar de 10 ori si sa imi pot tine masina de weekend in parcare si cu mile putine. Mai detin si un clk w208 cabriolet v6 care momentan asteapta vara.

          Ma gandesc acum la cel turbo sa nu-l fortez si sa ma coste mai mult intretinerea. Pana acum la cel turbo as acea consum mai mic si taxe mai mici. Dar eu fac cam 7 km pe zi si 20 de minute pana la munca. Nici nu cred ca apuca sa se incalzeasca motorul.
          Last edited by Andreistefan; 18 March 2018, 22:54. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • #50
            Andrei, un SCe poate ajunge pe la 5% la fel ca un TCe în extraurban. Diferența se face în urban unde traseul de oraș aglomerat vara (viteză medie de 15-16 km/h) ajunge la 10% la TCe în timp ce SCe rămâne sub 8%.

            Pentru ce îți dorești tu, inginerii au proiectat SCe-ul.... mașina de oraș. Dar este un motor destul de nou față de TCe.

            Comment


            • #51
              Originally posted by Andreistefan View Post
              Salut. As dori si eu sfaturi achizitie sandero. 1.0 vs 0.9 si cam cum se prezinta la drum. Nu o voi lua noua dar aproape noua. Practic imi trebuie o masina fara pretentii care sa ma duca zi de zi la lucru si sa tina pasul pe autostrada.
              Eu ti-as recomanda 0.9 TCe. E economic in oras si destul de capabil pentru deplasari extraurbane!

              Comment


              • #52
                Buun deci merg pe 0.9 turbo. Masina o sa o iau laureate pentru ac si pilot automat. In legatura cu tapiseria. Nu stiu cum e in ro dar aici au si tapiserie de piele. Stie cineva cam cum e calitatea ei? Intreb pentru ca am un ogar care mai sta in spate si pielea e mult mai usor de curatat.

                Comment


                • #53
                  Poate gresesc dar nu cred ca si-a comandat cineva in Ro, tapiterie de piele! Cred ca o husa pentru bancheta rezolva treaba mult mai ieftin!

                  Comment


                  • #54
                    o fi pielea mai usor de curatat insa un animal o zgarie cu ghearele :-)

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by DannyMC View Post
                      Poate gresesc dar nu cred ca si-a comandat cineva in Ro, tapiterie de piele!
                      Daca te referi la Tapiterie din piele "Riviera Carbon Foncé", atunci te inseli. Eu am luat-o cu toate optiunile disponibile pe Prestige. Revin cu poze un pic mai tarziu ca le am pe calculator iar acum scriu de pe tel.
                      Insa are doar 3 luni si nu ma plimb cu animalu’ pe bancheta dinspate, iar puradelu din dotare nu mi-a facut deocamdata nicio boroboatza la tapiserie.
                      Sandero Stepway 0.9
                      Clio Symbol 1.4

                      Comment


                      • #56
                        Nu e nevoie de poze, te cred pe cuvant!

                        Comment


                        • #57
                          Well, eu am fost un pic circumspect vis-a-vis de varianta 0.9 cu turbina. Am avut Opel, diesel, si am curatat turbina de 4 ori, si am schimbat-o o data. Si nu, nu am mers cu ea subturata, doar ca motorina din .ro si traficul din Bucuresti nu prea sunt recomandate pentru diesel.

                          Nu stiu daca a fost o idee buna 1.0, 0.9 clar e mai fortos un pic, dar ... Dacia si turbina in aceeasi propozitie nu mi-a sunat bine.

                          Nici 1.0 nu e chiar slow, mi se pare mai sprinten un pic decat 1.7 cdti-ul de pe Opel, dar doar la plecat de pe loc Si din pacate nu prea pot spune ca Dacia e masina de autostrada, din doua motive: 1. consum (aprox 7.5, pus pe pilot automat la 135 km/h), si 2. nenica, nu stiu de ce, dar e prea rapida/sensibila reactia servodirectiei la viteza mare.

                          Comment


                          • #58
                            7.5 l/100km la 135 km/h???? In niciun caz cu 0.9TCe. poate 9 sau 10 l/100km.
                            Eu am incercat doar pe sezonul rece si de la 140 aveam peste 11% consum. Oare chiar atat de mare sa fie diferenta iarna-vara? CTz, sigur vorbesti de benzinare?
                            Sandero Stepway 0.9
                            Clio Symbol 1.4

                            Comment


                            • #59
                              Benzinarele...
                              Eu am facut un calcul la pompa al consumului facut in concediu la o Fiesta 1, 25 si la un Sandero 1, 6 mpi...
                              Aproximativ 1200 km prin tara cu de toate, autostrada, drumuri nationale si judetene, serpentine...trasee diferite dar nu cu mult privind relieful, aer conditionat la discretie...cam acelasi consum...6, 2-6, 3...viteza la limita superiora legala!
                              Greutate...aceleasi persoane si cam aceleasi bagaje.
                              La 4 persoane si bagajele aferente, Bucuresti-Predeal-Moeciu...8l%...cu Sandero.

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Dorin_IF View Post
                                7.5 l/100km la 135 km/h???? In niciun caz cu 0.9TCe. poate 9 sau 10 l/100km.
                                Eu am incercat doar pe sezonul rece si de la 140 aveam peste 11% consum. Oare chiar atat de mare sa fie diferenta iarna-vara? CTz, sigur vorbesti de benzinare?
                                Eu am 1.0, nu 0.9 ;)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google