-Demontare bara spate Sandero Stepway Sandero Tuning si alte modificari kit tuning dacia sandero,evacuare dacia sandero,spoilere dacia sandero,jante dacia sandero, chiptuning dacia sandero Demontare bara spate Sandero Stepway - Dacia Sandero
Dacia Sandero

Go Back   Dacia Sandero > Lucruri generale > Sandero Tuning si alte modificari
Register FAQ Members List Calendar Mark Forums Read

Sandero Tuning si alte modificari kit tuning dacia sandero,evacuare dacia sandero,spoilere dacia sandero,jante dacia sandero, chiptuning dacia sandero

Demontare bara spate Sandero Stepway

Sandero Tuning si alte modificari

Reply

Thread Tools Display Modes
Old 31st October 2017, 14:47   #1
Geoltean
"Sandel" Incepator

Geoltean's Avatar

Motorizare : 1.5 dci
Geoltean is on a distinguished road
:
["Sandel" Incepator]
Default Demontare bara spate Sandero Stepway

Salutare! Mi-am cumparat camera mers inapoi (in lampa numar) si senzor de parcare tip banda. Aş vrea sa le montez si sa trag firele in interior, dar nu reusesc sa dau bara spate jos la al meu Stepway 2016.
Toate conexiunile electrice urmeaza sa fie facute in service autorizat, ca sa nu pierd garantia, dar cei de la service mi-au zis ca pot sa fac eu o parte din montaj, ca sa ma coste mai ieftin conectarea camerei la Medianav si conexiunea senzorului de parcare. Asadar, cum dau bara spate jos?
Am desfăcut toate suruburile cu Torx de 20, parca, dar bara nu se misca. Mi-a zic cineva ca ar fi prinsa si in niste clipsuri. Cum fac sa o desfac?
Geoltean is offline   Reply With Quote
Old 31st October 2017, 16:09   #2
gecmc94
"Sandel" Fidel

Motorizare : 1.5 dCi
gecmc94 is on a distinguished road
:
["Sandel" Fidel]

http://www.pfjones.co.uk/witter/DA6.pdf
Aici sunt instrucțiuni de montare suport de tractare. Ele conțin o parte de demontare bară spate.
gecmc94 is offline   Reply With Quote
Old 31st October 2017, 16:22   #3
ascomp
"Sandel" de 5 stele

ascomp's Avatar

Motorizare : 1,2 benzina
ascomp is on a distinguished road
:
["Sandel" de 5 stele]

Quote:
Originally Posted by Geoltean View Post
Salutare! Mi-am cumparat camera mers inapoi (in lampa numar) si senzor de parcare tip banda. Aş vrea sa le montez si sa trag firele in interior, dar nu reusesc sa dau bara spate jos la al meu Stepway 2016.
Toate conexiunile electrice urmeaza sa fie facute in service autorizat, ca sa nu pierd garantia, dar cei de la service mi-au zis ca pot sa fac eu o parte din montaj, ca sa ma coste mai ieftin conectarea camerei la Medianav si conexiunea senzorului de parcare. Asadar, cum dau bara spate jos?
Am desfăcut toate suruburile cu Torx de 20, parca, dar bara nu se misca. Mi-a zic cineva ca ar fi prinsa si in niste clipsuri. Cum fac sa o desfac?
Eu anul trecut mi-am pus (singur) 4 senzori de parcare la Sandero.
fara sa dau bara spate jos. Am marcat locul, am gaurit cu freza primita cu senzorii am pus senzorii am tras sarmele pe dupa bara spate, le-am legat cu soricei, i-am trecut in interior portbagaj prin dreapta spate unde este un decupaj ca o membrana pe unde iese aerul cand inchizi usa portbagajului.
Displayul cu luminitele l-am pus sub parbriz jos in coltul stanga-jos. Curentul l-am dat de la lampa marsarier.
Cost: 22 lei (comandati de pe Aliexpress - au venit albi, gata vopsiti), timp de lucru, 2-3 ore (vara).
ascomp is offline   Reply With Quote
Old 31st October 2017, 18:04   #4
Midnighte
"Sandel" Avansat

Motorizare : 1.5 dCI
Midnighte is on a distinguished road
:
["Sandel" Avansat]

Trebuie date jos partial carenajele de la rotile din spate ( dinspre spoiler ), mai apoi pe dedesubt sunt cateva torx-uri ( cred ca 3, unu le mijloc si cate unul pe laterale ). Vezi ca trebuie date jos si triplele ( stopurile ), pentru ca sub fiecare tripla e un clips ( sau mai multe , nu mai tin minte exact ). Ai grija sa nu rupi firele de alimentare de la numarul de inmatriculare cand tragi de spoiler.
Firul pentru senzorii de parcare ar trebui sa vina pe partea stanga a masinii ( prin portbagaj, pe sub tripla din stanga ), iar camera ar trebui sa vina prin partea dreapta ( in dreptul aripii din dreapta spate, ar trebui in spatele mochetei sa ai o gaura, la nivelul triplei, pe perete, tragi pe acolo fir iar dupa ce dai jos spoilerul, ar trebui in dreapta jos, sub tripla dreapta, sa ai un burduf de cauciuc, prin care ar trebui sa treaca firele de alimentare pentru numar ). Cam asta ar fi instalatia* ( stanga si dreapta masinii am considerat-o privind din spate masina ).
Old 31st October 2017, 19:08   #5
ascomp
"Sandel" de 5 stele

ascomp's Avatar

Motorizare : 1,2 benzina
ascomp is on a distinguished road
:
["Sandel" de 5 stele]

am descris aici cum mi-am montat eu senzorii de parcare Postul #354

Raman la parerea ca nu este obligatoriu sa dai bara jos.
ascomp is offline   Reply With Quote
Reply

Forum Jump

Currently Active Users Viewing This Thread: 1 (0 members and 1 guests)

Thread Tools
Display Modes

Posting Rules