Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

De ce ati ales Sandero?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 100% nu ai senzori, dacă insistă să cumperi senzori îi rogi să pună CLiP-ul pe mașină și pe uch, la identificare, să-ți arate I053, I054, I055 și I056.

    si faptul ca in viraje nu revine volanul in pozitia de drept ci ramane putin sucit spre dreapta....
    -adică în mers drept, volanul tău e sucit ușor spre dreapta?
    Last edited by t0rquemada; 3 November 2016, 21:29.
    sigpic

    Comment


    • Salut,

      Este vorba de momentul in care sa zicem intorci la 180 de grade si volanul revine in pozitia initiala,doar ca la mine nu revine complet,ramanand un pic spre dreapta...

      Comment


      • De ce am luat Sandero Stepway 2? Pentru că mi-am dorit o mașină cross construită pe o platformă stabilă, demonstrată. Imi doresc masina care:

        - Sa consume puțin (un SUV sau 4x4 nu prea intra in categoria asta)

        - Siguranță NCAP rezonabilă (80% pasageri este la limita de trecere, alte masini cu 82-83% nu reprezentau ceva semnificativ daca te uitai pe raportul detaliat NCAP - cu adevarat semnificativ in calitatea sigurantei erau scorurile de peste 88-89% la protectia soferului si pasagerilor - cred că un Fordul B-Max este acolo)

        - Volum mare si flexibilitate a interiorului (Honda si Magic seat sunt campionii dar bancheta Sandero spate se inclină suficient de plat). Vreau să pot dormi în mașină când ies în pădure pentru un weekend. La dealer am măsurat lungimea cu scaunul față tras maxim înainte și bancheta lăsată: 175 cm până la marginea din spate, în interior, nu la hayon). In Stepway pot dormi două persoane, una pe scaunul față dreapta care se lasă în spate aproape orizontal, iar alta în spate, pe zona 60 a banchetei rabatabile 60/40.

        - Rezonabil in off-road (tracțiunea integrală este în altă clasă, nici concurența nu avea). Garda înaltă a lui Stepway merită iar cuplul dieselului 1.5 la turatii mici face o combinatie buna.

        - Fiabilitate foarte mare (mașini precum Honda sau Mazda) sau cost redus de service (Dacia).

        - Pretul țintă era între 10 si 20 de mii €.

        Acum, selecția a fost între următoarele mașini, la care producătorii au extins o platformă de supermini pentru a face un cross.

        - Honda Element, interior masiv, casă pe roți, pui o bicicletă întreagă înăuntru. Nu se mai fabrică, consuma mult, nu a avut succes în Europa iar în România deloc. A fost înlocuită de CR-V. Dar sunt SUV-uri, prea mari, prea scumpe, dincolo de utilitatea pe care mi-o doream. Așă că am scăzut clasa în care căutam.

        - Honda HR-V, un cross, prețul cotat de dealer 22 mii € la bază. Construit pe platforma Honda Jazz. Am evaluat și Jazz și HR-V. Jazz era o mașină superbă, scaune Magic Seats, fiabilitate recunoscută, garda la sol infimă. Șoferii în București circulă cu grijă peste liniile de tramvai mai înalte. Jazz a căzut din această cauză (11 cm garda). Am renunțat la HR-V, prețul era cam piperat pentru niște facilități în mașină pe care nu mi le doream dar veneau la pachet (există oameni care plătesc enorm pentru ingineriile tehnice din mașină care îți deschid mecanic hayonul amortizat, eu nu fac parte dintre ei). NCAP 86% nu m-a impresionat decisiv.

        - Mazda CX-3, un cross construit pe platforma Mazda 2. Ambele au NCAP 85-86%. Nu m-a impresionat. Mazda 3 avea 93%, altă poveste. Mazda CX-3 este construită să suporte și AWD chiar dacă japonezii nu vor aduce varianta cu 4 roți în Europa. Indiferent dacă ai sau nu ai tracțiune integrală, jumătatea din spate a mașini este dimensionată încât să pierzi spațiul pentru axul de tracțiune. Locul pe bancheta din spate este minuscul (producătorul spune că nu încape un scaun de copil dar că nu era în audiența țintă).

        - Suzuki SX4 sau Vitara, NCAP 89-92%, mi-a plăcut. Consum mare. Fiabilitate îndoielnică (Suzuki a produs multe modele folosind fabrica și tehnologia celor de la Daewoo și au avut probleme în instanțele americane în unele procese colective). Rata de recall sau de probleme raportate la Suzuki imediat după cumpărare este printre cele mai proaste. Cam ca la Kia. M-am gândit: hei, cumpăr o mașină scumpă, cu probleme de fiabilitate, cu service scump și piese scumpe. La un preț dublu față de Dacia? Oare merită? Aici a picat Suzuki.

        - Kia Soul, modelul pătrățos care aduce puțin a Honda Element. Spațiul interior generos. A fost favorita preferințelor timp de vreo 2 ani. NCAP 75% este mai prost ca Dacia. Au avut probleme la un moment dat cu niturile care săreau din tablă și au retezat picioarele manechinului de test. Șefii Kia au zis că nu cred că rezultatul va descuraja piața europeană (că în America, modelul avea altă construcție)... Eu am zis pas până la urmă. Scump pentru funcțiile pe care le are, cu probleme de fiabilitate (cu toată garanția lor de mulți ani).

        - Ford B-max, interesant concept, scor superb la NCAP, nu sunt sigur că mi-a plăcut ideea de portiere spate care nu au bară de susținere pe mijloc. Inginerii Ford susțin că la răsturnare, portierele spate închise au o bară care va susține mașina din a se face clătită. Să îi credem deși este mai sigur ca bara să fie sudată. Nu știi dacă portiera va rămâne închisă. Dar, dacă vreau să montez un cort pe mașină? Mai pot deschide portiera spate sau se va turti mașina? Răspundeți la asta, ingineri de la Ford. N-am vrut să risc un preț foarte mare pe un concept nevalidat în piață.

        De ce Sandero Stepway? Setul minimal, dar foarte generos, de funcții de conducere și de asistență șofer. La celelalte mașini aveam impresia că mă obligă să cumpăr ceva ce nu îmi doream.
        Motorul de 1.5 dCi este superb și foarte durabil (așa am citit - este avantajul Renault). Prețul la cam 50-60% din prețul mașinilor concurente de pe listă. Service peste tot (am citit pe diferite forumuri că este greu să găsești mecanici care se pricep la Honda-uri sau Kia - și riști reparații care mai mult strică). Piese comune cu gama Renault, deci poate mai lejere la buzunar.
        Last edited by gecmc94; 27 February 2017, 01:02. Reason: eroare

        Comment


        • "Prețul la cam 50-60% din prețul mașinilor concurente de pe listă. "

          Tinand cont ca un Stepway bine dotat ajunge la 12-13 000 E sa inteleg ca un SUV mic (clasa mica) de la alta firma de masini este 24-26 mii Euro? :-) Adica de ex un Polo SUV ( sau cu se numesc astea mici inaltate si cu plastice pe ele).

          Cu toate ca Dacia niciodata nu a caracterizat oficial ca SUV Sandero Stepway.

          Comment


          • Merci pentru sugestie. O să le luăm pe rând. Am și spus că după un proces de selecție care a durat poate 1-2 ani (adică am avut un plan, am început documentarea așa, molcom, ce vreau, ce există, ce există si merită, ce există, merită și pe care chiar l-aș dori, etc, razgândire, un pas înapoi, reevaluare și luat de la început), am decis că nu vreau SUV, nici măcar unul micuț de tip Duster. Ideea mea de off-road este mai degrabă off-asfalt, un drum forestier cu o groapă de 20-30 cm, ceva pietre dar nu prea mari, iarbă și denivelări, toate aflate la max 2-3 km de asfaltul propriu-zis. Sunt perfect conștient că Stepway nu este SUV. Nu am vrut SUV.

            Referitor la VW Polo Cross, recunosc că nu i-am dat mare atenție. Acum dacă mă uit bine, nici măcar nu este adus în România de reprezentanță. Ori nu știu eu să caut.


            Am căutat și pe dasweltauto și nu există. Pe la importatorii neautorizați am găsit unul de 1.4 TDI

            Când am pus și opționalele de la Stepway la prețul standard (computer, navigație satelit, vopsea metalizata, stabilitate, jante aliaj) am ajuns la cca 20 000 €.

            Acum, comparând 1.4 TDI cu 1.5 dCI, este altceva. Polo face 15 sec/100 cu cei 75 CP. Nu am alte oferte pentru motoarele mai puternice de 90 CP ca să facem o comparație reală. Dar eu aș estima (pe baza evoluției prețului în cazul mașinilor pe care le-am evaluat, Mazda, Honda, Kia) că ar ajunge pe la 22 000 €. Cum este acest preț relativ la Stepway 1.5 dCI? Cred că Stepway este la 60% din Golf Cross.

            Chiar dacă mașina ar fi fost disponibilă la reprezentanța oficială sau ar fi existat pe piața SH din România (dar nu există), aș fi refuzat-o. Lungimea ei este de 392 cm față de 408 cm ai Daciei. După cum am spus, vreau să pot dormi în mașină (am văzut o mulțime de soluții pe net pe care oamenii le-au făcut pentru a amenaja portbagajul și bancheta din spate într-un spațiu de dormit). Dintre toate mașinile, peste 4 m lungime era un criteriu obligatoriu. La Jazz am stat foarte mult să cântăresc deoarece avea 3.96 m dar Magic Seats sunt extraordinare și culisează în față foarte mult. La VW nicio șansă. 4.1 cm ai lui Sandero sunt minimul absolut. Nu știu cum au reușit cei de la Dacia, dar 10 cm dacă scurtau mașina, mergeam pe mâna altora, poate un SUV și mai scoteam 10 000 € din buzunar. Felicitări Dacia. Poate folosiți informațiile din comentariile acestea pentru a vă face o campanie de marketing și în România (deși cei din Europa nu au nevoie, chiar s-au prins de potrivirea perfectă pe care ați făcut-o).

            Uite ce le trece prin cap celor din Europa referitor la folosirea mașinii în weekend. Acea firmă elvețiană face și pentru Sandero Stepway așa ceva dar costă câteva mii de €. Eu sper să ies la o zecime de preț.

            A Swiss company aims to save travellers the inconvenience of booking a hotel or getting wet in a tent while sleeping on the ground, with a kit that converts any car into a miniature home.

            Comment


            • Am scris un comentariu mai lung dar care avea 3 link-uri în el. Poate administratorul îl va recupera din gunoi.

              VW Polo Cross nu este livrat oficial în România, la reprezentanță. Am găsit un dealer neoficial iar prețul variantei 1.4 TDI standard este 16800€. După ce adaug opționalele lui Stepway (vopsea metal, navigație, stabilitate, jante), ajung la 20000€. Însă 1.4 TDI face 15 sec/100 și are 75 CP. Probabil că o variantă cu 90 CP ajunge la 22000€. Adică un Sandero Stepway este 60% din prețul acestui Cross Polo.

              Oricum, nu l-aș fi luat deoarece lungimea lui este de 392 cm, față de 408 cm la Stepway.

              Comment


              • Cum sa dai 22-24 000 Euro pe o masina mica de 4 m? :-) Cu ce mai bun un Stepway ( pe zapada) sa zicem ca amaratul meu de Sandero cu cauciucuri iarna noi si cu mine la volan care stiu sa merg pe zapada? :-) tot nu e 4x4 se poate pune si fundita rosie pe orice crossover.....

                Comment


                • Ciudat model de mașină. Pare a fi destinat Africii de Sud și Indiei (și foarte puțin prin Irlanda). Iată prețuri de pe autoscout24.

                  1.4 TDI, 16500€, Italia, varianta albă, probabil este cea standard, fără nicio opțiune (exact ca importatorul român). Iar apoi prețurile urcă spre 19000 cu vopsea metalizată fără navigație și altele la 20000€.

                  Acum înțelegi de ce sunt încântat de Stepway 1.5 dCI. Am citit foarte multe review-uri prin Europa. Foarte bătător la ochi era discrepanța dintre opinia scriitorului (site de specialitate) și părerea cititorilor. Editorul dădea 2.5 / 5 iar cititorii 4.5/5. Cred că este supărare mare pe la anumiți producători de mașini dar găsesc ei fraieri prin Africa sau India.

                  PS: Uite cu ce se ocupă occidentalii și de ce crossurile astea de tip Stepway sunt atât de populare. Am pus acest link în comentariul dispărut.

                  A Swiss company aims to save travellers the inconvenience of booking a hotel or getting wet in a tent while sleeping on the ground, with a kit that converts any car into a miniature home.
                  Last edited by gecmc94; 27 February 2017, 17:33. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Am mai scris ca am ales Sandero pt. ca la putinta financiara am cumparat cea mai "tanara" masina si cu posibilitatea unei intretineri corecte si cu piese "de origine"!
                    Da' sa compari Sandero cu Ford, VW, Mazda si alte marci consacrate...mi se pare cam mult!
                    Sa fim sinceri!!!
                    Eu as alege oricand altceva decat Logan, Sandero, Duster, daca as avea putinta financiara si mai ales puterea de intretinere corecta!

                    Comment


                    • Or fi mărci consacrate așa cum era și Nokia. La fiecare ciclu tehnologic, competiția se reia. Deja ai pus problema într-un mod care spune ce vei cumpăra: "marca". Iar dacă ai avea experiență în marketing ai înțelege că acest cuvânt este un permis pe care îl dai producătorului să te suprataxeze pentru produsul vândut sau să îți vândă componente tehnologice inutile gamei în care te situezi sub pretextul "mărcii" sau "calității". Este responsabilitatea cumpărătorului să tragă linia unde spune "nu".

                      Probabil că sunt mai multe feluri de a aprecia mașinile. Eu nu cumpăr tehnologia mașinilor și nici nu idolatrizez un obiect doar pentru că este o minune mecanică (20000€ este o sumă importantă pentru 90% dintre locuitorii planetei, iar 50000€ pentru 95% - dacă te iei dupa economiile lor). Pentru asta pot să vizitez un muzeu tehnic din Vest. Pot sa inchiriez o masina pe circuit. Nimeni nu a pretins că Sandero este tehnologic superioară dar asta nu înseamnă că nu ar putea fi cea mai bună mașină din clasă. Și nu, nu este vorba doar de faptul că are 4 roți și rulează. În mai toate părerile de pe net, Sandero Stepway a surprins pozitiv (1.5 dCI).

                      Ce vreau să spun este că mașina despre care vorbim face parte din categoria "simțului practic". Nu vorbim de off-road, nu vorbim de o mașină pentru viteze foarte mari (avem o limită practică de viteză în România), nu vorbim de o mașină "carte de vizită" ci o mașină de oraș cu opțiuni de teren mai desfundat - asta este definiția clasei - orice altceva este în plus. Odată ce mi-am stabilit gama țintă, am ales deja dacă voi da toți banii pe etichetă, pe tehnologie, pe hype, sau pe simțul practic. Este ca și cum ai dori ESP la freza de zăpadă.

                      Vrei să dai 8000€ în plus pentru o mașină entry Mazda sau Honda cu specificațiile Stepway și apoi să admiri în parcare modul cum toarce motorul? Foarte bine. Dar au specificații mecanice și dinamice similare - indiferent prin ce tehnologie superioară și mai scumpă au fost obținute. Unii țin cont de faptul că mașina stă 22 de ore pe zi în praf, soare, ploaie, noroi, nu cu tine. Dar tu petreci mai mult timp în casă care poate ar merita 8000€ în plus.

                      Comment


                      • Repet: sa dai peste 20 000 E pe o masina din clasa mica ( aproximativ 4 m lungime) cu un portbagaj limitat, cati de aici ar da? La fel, mi-am pus juma` de forum in cap cand am zis ca nu merita sa dai 13 000 E pe un Sandero, chiar si Stepway. Insa e parerea mea si de aia suntem aici sa avem pareri diferite. De aia au murit oameni in `89 sa avem pareri diferite.
                        Masina ieftina de 5000E ( asa era sloganul la inceput cand a aparut Loganul) s-a facut 13 000 Euro. Misto.

                        De ce? Pentru ca Sandero oricat l-ai inalta si pune plastice pe el ramane tot o masina mica, daca ai o familie cu un copil sau doi nu o sa ai loc destul de pus bagajele cand mergi in concediu. Si dupa Sandero nu intoarce nimeni capul pe strada. :-)

                        Am si Sandero si masina scumpa. Diferenta intre feel-ingul cand esti in masina sau o conduci intre o Dacia si o masina ( marca consacrata) e ca si cum f**** o grasa sau un fotomodel. :-) scuzati misogismul. dar oricum isi face treaba de la A la punctul B. :-)
                        La fel daca ai un megane nou, Golf nou sau 308 nou nu poti sa zici ca te simti ca intr-un Mercedes, Audi sau BMW nou.
                        Asta e viata, domnia si prostia se plateste. :-)

                        Comment


                        • Originally posted by gecmc94 View Post
                          Or fi mărci consacrate așa cum era și Nokia. La fiecare ciclu tehnologic, competiția se reia. Deja ai pus problema într-un mod care spune ce vei cumpăra: "marca". Iar dacă ai avea experiență în marketing ai înțelege că acest cuvânt este un permis pe care îl dai producătorului să te suprataxeze pentru produsul vândut sau să îți vândă componente tehnologice inutile gamei în care te situezi sub pretextul "mărcii" sau "calității". Este responsabilitatea cumpărătorului să tragă linia unde spune "nu".

                          Probabil că sunt mai multe feluri de a aprecia mașinile. Eu nu cumpăr tehnologia mașinilor și nici nu idolatrizez un obiect doar pentru că este o minune mecanică (20000€ este o sumă importantă pentru 90% dintre locuitorii planetei, iar 50000€ pentru 95% - dacă te iei dupa economiile lor). Pentru asta pot să vizitez un muzeu tehnic din Vest. Pot sa inchiriez o masina pe circuit. Nimeni nu a pretins că Sandero este tehnologic superioară dar asta nu înseamnă că nu ar putea fi cea mai bună mașină din clasă. Și nu, nu este vorba doar de faptul că are 4 roți și rulează. În mai toate părerile de pe net, Sandero Stepway a surprins pozitiv (1.5 dCI).

                          Ce vreau să spun este că mașina despre care vorbim face parte din categoria "simțului practic". Nu vorbim de off-road, nu vorbim de o mașină pentru viteze foarte mari (avem o limită practică de viteză în România), nu vorbim de o mașină "carte de vizită" ci o mașină de oraș cu opțiuni de teren mai desfundat - asta este definiția clasei - orice altceva este în plus. Odată ce mi-am stabilit gama țintă, am ales deja dacă voi da toți banii pe etichetă, pe tehnologie, pe hype, sau pe simțul practic. Este ca și cum ai dori ESP la freza de zăpadă.

                          Vrei să dai 8000€ în plus pentru o mașină entry Mazda sau Honda cu specificațiile Stepway și apoi să admiri în parcare modul cum toarce motorul? Foarte bine. Dar au specificații mecanice și dinamice similare - indiferent prin ce tehnologie superioară și mai scumpă au fost obținute. Unii țin cont de faptul că mașina stă 22 de ore pe zi în praf, soare, ploaie, noroi, nu cu tine. Dar tu petreci mai mult timp în casă care poate ar merita 8000€ în plus.
                          Frumoase argumente. Îmi place cum gândești! Și eu dețin un Stepway 1.5 din 2014.

                          Comment


                          • Nu stiu de ce vopseaua, plasticele si in general materialele de la Sandero/Logan sunt inferioare celorlalte.Nu mai vorbesc de tinuta la drum, zgomot in habitaclu, etc.
                            Raman la parerea ca Sandero, chiar si cel de ultima generatie este mult mai scump fata de alte marci consacrate!

                            Comment


                            • Originally posted by spik1 View Post
                              Nu stiu de ce vopseaua, plasticele si in general materialele de la Sandero/Logan sunt inferioare celorlalte.Nu mai vorbesc de tinuta la drum, zgomot in habitaclu, etc.
                              Raman la parerea ca Sandero, chiar si cel de ultima generatie este mult mai scump fata de alte marci consacrate!
                              De acord cu asta, e si parerea mea. Au inceput sa cam scumpeasca. Insa tot o masina simpla este. Fiabila - cu exceptia ruginii.

                              Comment


                              • Cel mai bine vândut model de small suv în Europa este Renault Captur. Ok, este el cel mai bun? Iată ce au zis cei de la Auto-Bild
                                "Cum se conduc?

                                Chiar daca aparent vorbim de aceeasi motorizare, Renault Captur vine cu cea mai noua versiune a motorului dCi de 90 CP, care ii asigura consum de combustibil si emisii de CO2 mai mici. La sprinturile intermediare, Sandero isi eclipseaza usor fratele, care este pus in umbra de o cutie de viteze foarte lunga la primele trepte. Problema devine complicata in cazul urcarii rampelor abrupte, unde Captur se descurca doar in prima treapta de viteza, spre deosebire de Sandero, care face fata cu brio si in treapta a doua. |n plan dinamic, diferentele nu sunt insa mari. Directia hidraulica a Daciei este ceva mai naturala, dar necesita mai multa munca la manevrele ample si demultiplicarea mare penalizeaza agilitatea. Captur are directia asistata electric, fiind mai usor de manevrat, iar raportul de demultiplicare mai mic o face mai incisiva in viraje. Ambele modele se inclina sensibil in viraje, dar traiectoria ramane predictibila, iar sistemul de control al stabilitatii intervine discret, doar in momentele-cheie.

                                Trenul de rulare este ceva mai zgomotos in cazul lui Captur, pe drumurile deteriorate sau de macadam francezul fiind destul de primitiv, cu toate ca suspensia are o cursa relativ lunga. Prin contrast, Sandero Stepway trece mai usor peste denivelari, cu toate ca cele scurte sunt abordate la fel de dur ca la Captur."

                                De ce cumpără lumea europeană Captur și nu Stepway? Brandul francez, poate plasticele, deși prețul este semnificativ mai sus, oricum chestiuni foarte subiective, mai mult de marketing și de imagine. Rușii nu cumpără Dacia decât dacă are brandul Renault Stepway, de exemplu.

                                Uite și despre Mazda CX-3
                                "Granted, the ride is hardly plush, but there’s nothing unduly harsh here. Our CX-3 didn’t ride like a buckboard wagon. Like other Mazdas, it’s noisy inside. You might want to step up to the next class of SUV if quietness is a priority.Even with the fun factor, is it worth spending so much for such a little car? For about $3,000 more you can get the next size up CX-5, which has more space and a more muscular 2.5-liter engine"
                                - are zgomot în cabină, este prea scumpă pentru clasă

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google