Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Jurnal Sandel de IF

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Varianta scurta: 5,83%, 8273 km (pana acum), 482.3 litri.
    Acesta este consumul meu mediu la stilul meu, cu masina mea, pe traseele mele (pun si cateva capturi de pe spritmonitor).

    Varianta lunga:
    Intr-o lume turbata in care ti se cere din ce in ce mai mult si mai repede, cu timpul am invatat un lucru: rabdarea e de aur; uita-te in jur si relaxeaza-te ca doar nu esti sclavul nimanui sa te haituie de colo-colo. Conduc cum vreau, unde vreau, cand si cat vreau.
    Asa caaa.. in loc sa ma razboiesc cu vitejii pe sosele, mai bine ma relaxez mergand legal cu:
    -58 in localitate (62 pe CB);
    -90 in afara localitatilor (94 pe CB);
    -78 pe DN unde limita este 70 (82 pe CB)
    -100 pe E-uri si DN in afara localitatilor (104 pe CB);
    etc.
    Ai prins ideea: legal pana la capat.
    Drumuri nu am de facut pe autostrazi, poate doar in concediu. Plimbarile in capitala incerc pe cat posibil sa nu le fac la ore de varf ca nu sunt masochist din fire.
    Poate cineva sa zica ca merg batraneste? Eu zic ca nu. Nu merg sub limita legala. Perg cel putin pe ea. In vreo 20 de ani de soferie am fix zero amenzi si zero accidente, desi la kilometri am sarit de 700.000 in total.
    Si repet prima parte: "Acesta este consumul meu mediu la stilul meu, cu masina mea, pe traseele mele."

    Acum referitor la spritmonitor. Nu fac reclama, dar chiar nu inteleg de ce la noi nu se omoara lumea sa foloseasca astfel de "tool"-uri. Probabil ca lenea ar fi un motiv. Este o baza de date imensa cu aproape jumatate de milion de utilizatori. Ar mai fi si fuelly, dar nu este atat de popular in Europa, astfel incat sunt putine Sandero inregistrate.
    Dar pe spritmonitor am gasit 14 sandero in configuratie similara cu a mea, la care oamenii isi tin consumurile si cheltuielile. Dureaza probabil 1 minut la fiecare alimentare sau plata/achizitie, si cu timpul devine un reflex care o sa te incante dupa ce incepi sa strangi ceva inregistrari si vezi statisticile.
    Eu pe Sandelu', ca si consum ma incadrez pe locul 2 pt. ca cel de pe primul loc a fost atat de fraier incat si-a tot trecut kilometrajul total in loc de kilometrii intre alimentari (imaginea nr.2) si a iesit o ciulama cu varza. In orice caz, spun si ma repet: Pana acum eu unul sunt foarte multumit de achizitie.
    Attached Files
    Last edited by Dorin_IF; 28 March 2018, 21:31.
    Sandero Stepway 0.9
    Clio Symbol 1.4

    Comment


    • #62
      Updatat MediaNav la 9.1.1.
      Meniul Eco2Drive s-a pastrat la locul lui. Sa vad ce se intampla cu locatiile favorite, daca mai dispar (ca la 8.5.2) au ba.
      Sandero Stepway 0.9
      Clio Symbol 1.4

      Comment


      • #63
        Astazi tocmai ce au disparut locatiile marcate ca fiind favorite. Impreuna cu acestea s-a resetat si contorul de la orele de condus, fara sa fi dat vreun reset sau sa fi atins vreo limita mai ciudata (aveam 7 ore de sofat de la ultimul reset).
        Din punctul meu de vedere, 9.1.1 este un update inutil.
        Sandero Stepway 0.9
        Clio Symbol 1.4

        Comment


        • #64
          Pentru cei interesati, vineri am facut prima revizie (20k) la Meridian Nord.
          Durata: 60-75 minute
          Halatul: 530 lei (parca)

          observatie: au facut si un test la baterie. Capacitate 510 EN(A) Masurata 748 EN(A)
          Sandero Stepway 0.9
          Clio Symbol 1.4

          Comment


          • #65
            ce ulei ai pus ?..te intreb pentru ca eu am pus 3 l de dacia oil si filtrele..total 392 la dacoserv tot prima revizie pentru logan 1.0

            Comment


            • #66
              Jur ca nu stiu si nu m-a interesat. Dar o sa ma uit la bidon, ca mi-a lasat in masina ce nu a incaput la schimb.
              Si am mai avut completare la lichidul de racire (la fel si la acela, mi-au lasat in portbagaj un bidon cu ce-a ramas).
              Sandero Stepway 0.9
              Clio Symbol 1.4

              Comment


              • #67
                Vrei să spui 510 A curent maxim de descărcare scris pe baterie și 478 A măsurat (nu 748 A)????

                Comment


                • #68
                  Originally posted by chitziman View Post
                  ce ulei ai pus ?..te intreb pentru ca eu am pus 3 l de dacia oil si filtrele..total 392 la dacoserv tot prima revizie pentru logan 1.0
                  Gata, mi-am adus aminte astazi sa ma uit. Elf Evolution 700 ST 10W-40. Plus completare cu antigel Glaceol RX type D. Probabil ca tot pe-acolo ieseai daca aveai aceleasi consumabile.

                  Originally posted by gecmc94 View Post
                  Vrei să spui 510 A curent maxim de descărcare scris pe baterie și 478 A măsurat (nu 748 A)????
                  Ba din contra, vreau sa spun 510 curent maxim de descarcare (ceea ce scrie si pe bateria montata) si 748 A masurat. Am facut poza la hartiuta generata de aparat, ca nici mie nu-mi venea sa cred cand am vazut. I-am intrebat cum este posibil asa ceva si au intrebat daca circul preponderent in afara localitatilor. Ceea ce este absolut corect, avand in vedere ca in jegul de Bucuresti consider ca trebuie sa fii masochist sa circuli cu masina, si prefer metroul sau orele fara trafig aglomerat. Ma rog, fiecare cu piticii lui. In orice caz, nu cred ca ajung sa folosesc start-stop-ul de 2 ori pe zi, desi in medie de cand am masina am facut peste 100 km/zi.
                  Attached Files
                  Last edited by Dorin_IF; 19 July 2018, 22:00.
                  Sandero Stepway 0.9
                  Clio Symbol 1.4

                  Comment


                  • #69
                    30k

                    Astazi am atins 30.000 km cu Sandel. In doar 9 luni (deh, naveta mai lunga). Pe total, o masina decenta, placuta la condus, care tine cu casa (consum mediu 5,5% vara, iarna, oras, autostrada, concediu, tot). https://www.spritmonitor.de/en/detail/874482.html
                    Din pacate in vreo doua saptamani primeste un alt sofer (sotia); eu trec pe un Mini Countryman. Dar o sa mai pun mana pe Sandel in weekenduri, sa vedem cum se mai prezinta. Oricum, pentru iesirile in natura Sandero o sa fie prima alegere.
                    Sandero Stepway 0.9
                    Clio Symbol 1.4

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google