Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

De ce ati ales Sandero?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by ascomp View Post
    senzori cu display cumparati din China cu 20 lei :-)
    Riscul pe care ți-l asumi este doar o siguranță arsă, nu? Că doar la rețeaua de tensiune a mașinii te conectezi.

    Portul OBD2 de care vorbeam este intrarea către ECU-ul mașinii. Poți citi aici despre necazuri cu echipamente necertificate. Nu spun "chinezești" deoarece China poate produce echipamente de calitate. Dar "petardele" de pe Alibaba sau eBay sunt tocmai asta, niște echipamente netestate suficient și necertificate. Eu nu aș pune nimic în mașină de genul acesta. Pe lângă necazuri precum cele pe care nefericiții le declară pe pagina de web de mai jos, nu își dorește nimeni o mașină care se aprinde singură.

    I bought a cheap (sub $10) ELM 327 Bluetooth clone OBD-2 diagnostic adapter on a local "ebay-style" market where the seller specializes in car diagnostics and has several thousand positive reviews ...


    Originally posted by ascomp View Post
    Eu nu mi-as lua o masina noua numai pentru drumuri denivelate sau prin padure. Mi-as lua un harb
    Și câte mașini crezi că trebuie să își posede la un moment dat un om/familie? Tu ai două. O supermini și una tourer. Mai adaugi hârbul pentru niște off-road ocazional, că doar nu există "numai drumuri denivelate" decât dacă locuiești la țară și conduci mașina doar pe acolo pe unde sunt urmele de tractor pe la gleznă? Într-o familie, soția ar putea spune că și ea vrea o mașină mică, mai ușor de condus în orașele aglomerate. Înțeleg că este nevoie de seturi de haine/costume pentru ocazii diferite, dar mașină??? A cărei valoare la revânzare ajunge aproape de 0 după 7-8 ani? Cele 2-3 mașini reprezintă o cheltuială de cca 30000€ la fiecare 10 ani, doar prețul fierului, fără service-ul post-garanție care ar putea fi încă 10000€. În cei 45 de ani de activitate umană în care produci bani, cheltuiești 40000€ x 5 seturi de mașini. După umila mea scară a valorilor, aș da 200 000 € pe mașini doar dacă aș produce de vreo 2 000 000 €.

    Și dacă nu sunt milionar, atunci ce fac? Aleg mașina care poate aborda prin compromis, nu performanță pură, cât mai multe scenarii în care îmi doresc să o utilizez. Să îmi iau SUV când utilizarea mașinii ar putea fi: 60% oraș, 48% afara localităților și 2% drumuri rele? Eu nu cred că cei mai mulți posesori de SUV-uri petrec mai mult de 5% pe drumuri rele (la 10000 km / an, înseamnă 500 km).

    PS:
    Originally posted by ascomp View Post
    plastice decorative pe ea
    Nu mai spune că sunt decorative. Sunt protecții. Și sunt dimensionate chiar foarte inteligent. Felicitări proiectanților. Sunt ieșite în afară suficient cât să protejeze bara și aripa într-o mișcare tangențială a părții față de un obstacol aflat paralel cu mașina (de târșâire cu el, nu de impact).

    Comment


    • Pentru 2% pe drumuri rele nu iti iei un Stepway cu 13 mii. Iar daca te gandesti asa mult la bani, la revanzare etc nu iti iei o masina de noua .

      Ce masina supermini am eu si nu stiu? :-)

      Comment


      • Nu prea înțeleg la ce te referi. Oamenii normali merg "off-road" pe o potecă sau drum neoficial cu brazde de cauciucuri și cratere, prin pădure către o poiană, ce măsoară 10-20-30 km cel mult. De 10 ori pe an. Distanțe mai mari în off-road fac doar cei pasionați de curse și după 1000 km schimbă aproape un sfert de mașină deși mașinile sunt dedicate exclusiv acestui subiect, nu sunt mașini de asfalt.

        La bani se gândește orice om sănătos la cap. Revânzarea am menționat-o nu ca pe o idee de explorat ci ca pe un certificat al faptului că bunurile (mașinile) pe care ai dat 40000€ au după 10 ani valoare de piață cel mult 10%. Aceiași bani investiți în casa de locuit, în casa de închiriat, în casa de vacanță, în active mobiliare mai sigure, în fonduri de pensii, aveau măcar 150% din valoarea investită inițial. Ceea ce voi nu realizați este că exemplul calculat anterior este foarte real pentru un occidental de clasă medie care produce 2 mil € într-o viață, risipește doar 10% din acești bani pe mașini iar restul îi investește. Așa ei ajung mai bogați. Românul cheltuiește mult prea mult (și raportat la venituri) și investește mult prea puțin, rămânând sărac pentru totdeauna (offtopic).

        Vrei opțiuni? Plăcerea condusului și mașină tourer pentru vacanță se pot lua de la centrele de închirieri de mașini. Nu este nevoie să le cumperi pentru a le ține în parcare când nu le folosești. Un BMW Seria 3 costă 65€ / zi. Vii cu mașina ta Sandero din Reșița la București, lași mașina undeva, iei taxiul către aeroport unde este centrul de închirieri. Îți iei o săptămână concediu pe an și îți faci damblaua cu un BMW 3 pentru numai 500 €. Vei sta atât de mult în scaun că ți se vor atrofia mușchii spatelui. Același preț pentru Mercedes C-class. Îți ajung 2000 km pe an în astfel de limuzine pentru "feeling"? Dacă da, distracția te costă 5000€ în total pe 10 ani, fără nicio altă cheltuială de CASCO și service. Crezi că Liiceanu, pe care ți l-am citat anterior, face mai mulți km / an cu Siegfried, BMW-ul lui seria 3? Va trebui, probabil, să dormi în mașina închiriată să nu îți fure cineva oglinzile. :-)

        Nu am înțeles alternativa la Stepway pe care mi-o oferi. Nu am reținut decât Ford Fiesta care mi-a fost pe listă dar este prea mică (lungime, portbagaj), alături de Mazda 2 și Honda Jazz. Și ai spus că te-ai băga cu ele pe drumuri grele, cu cauciucuri bune și meseria ta de șofer.... și un telefon la asistență să te scoată când este nevoie... Altfel, mi-aș pune în portbagaj un invertor de 1000W și o drujbă să tai un copac să îmi fac rampă să ies din gropi :-)

        Comment


        • Dacia este o masina care pierde serios din valoare la revanzare. Iti iei un Sandero Stepway si peste 3 ani il vinzi la jumate de pret.

          Parerea mea este sa nu ne cumparam noi romanii cu cei din occident, nu are rost, acolo este alta lume, noi cu ale noastre aici.

          Cat priveste masina tourer - banuiesc ca este vorba de o masina break, mai mare, ca nu este clasa, categorie Tourer, ce sa zic, cine are o familie mai numeroasa cu 2 sau 3 copii intelege de ce trebuie o masina mai mare.

          Faptul ca o masina mai mare o folosesti numai la vacante e cea mai mare prostie posibila. Am dintodeauna numai masina combi sau in 5 usi. Am carat mobila, biciclete, frigidere, schiuri, saltele si tot felul, nici nu sti ce bine prinde un portbagaj mare, lung. Nu inseaamna ca daca masina are 4,4 sau 4,6 m lungime nu poti merge cu ea, si mergi numai cu Sandero care are 4.03 m .

          Sa fim seriosi :-))

          Cat priveste chestia cu ce maisna sa cumperi in loc de Sandero nu atiu, cauta pe net insa imi reafirm parerea personala ca un Sandero ( chiar si stepway) nu merita 13 mii euro.

          Comment


          • Este o masina cu adevarat buna !
            Jante la Pret Redus!

            Comment


            • Eu am vandut un Logan Laurete de 11 ani (86000 Km) cu 3000 euro . Am avut mai muti clienti , deci puteam sa obtin si mai mult .
              Deci cum ramane cu devalorizarea Ascomp ?
              Acum mi-am comandat un Stepway Prestige cu motor de 0.9 TCE (12200 E ) . Crezi ca duc lipsa de discernamant tehnic ?

              Comment


              • Dupa cum vad eu preturile pe net un logan de 11 ani se vinde cu preturi intre 1600 si 2500 euro. Daca tu ai dat-o cu 3000 e f bine, te-ai descurcat.

                Eu nu am zis ca nu ai discernamant, fiecare face ce vrea cu banii lor. Unii cu 12 mii euro fac o excursie in Bahamas, altii isi iau un ceas, atii isi cumpara un BMW negru SH, fiecare face ce vrea. De aia e democratie. Si tocmai de aia am si eu dreptul la o parere personala ca un Sandero nu merita 13 mii E. :-)

                Comment


                • Da , ai una si... fixa.

                  Comment


                  • georgstelsib crezi ca ai putea fi un pic mai respectuos pentru cineva mai batran ca tine pe forumul asta, cu mai mult decat 2 posturi? Poti sa dai si 100 000 euro pe un Sandero nu ma intereseaza insa lasa-ma sa imi exprim parerea liber ca un Sandero nu merita 13 mii euro, e doar o parere personala cu toate ca sunt multi care zic la fel.

                    Deci sa incercam sa ne respectam si sa nu ne jignim.

                    Comment


                    • Ascomp , stii cine nu are niciodata indoieli ?
                      Ca sa te pronunti atat de exhaustiv ai nevoie de un sumum de cunostinte : tehnice , comerciale , etc. care sa-ti permita sa faci studii comparative .
                      Parerea ta , este parerea ta si doar atat . Nu incerca sa o impui obsesiv si celorlati care intamplator citesc forumul acesta . Am citit multe din postarile tale anterioare . Nimic nu te recomanda ca un "formator de opinie". Apoi nu mai fi atat de "impetuos" in exprimare , nu stii carei persoane te adresezi .
                      PS. Referitor la respect . In primul rand trebuie sa ai proprietatea temenului . Parerea ta nu o impui nimanui ! Apoi ai grija sa nu superi pe cineva voluntar sau involuntar cu parerile tale care pot fi receptate bine sau rau .
                      Last edited by georgstelsib; 25 March 2017, 16:41.

                      Comment


                      • Mai sa fie...ai receptat-o rau!
                        Si parerea mea, ca posesor de Sandero, este ca e prea scump la ceea ce ofera... din bara in bara!
                        In rest nu ai venit cu nimic mai presus de ceilalti!

                        Comment


                        • georgstelsib din 3 posturi pe care le-ai scris aici pe acest forum 2 sunt impotriva mea. Chiar ti s-a pus pata pe mine? Imi citesti obesiv posturile (toate 1169?) ca apoi sa ma critici?

                          Sunt pasionat de masini, mi-au trecut multe prin mana, am si Sandero dar am si alta masina scumpa, am avut si altele scumpe. Prima mea masina a fost ....Trabant. Pot sa compar. Conduc din 1990, am condus in 12 tari si multe capitale europene.

                          De formatiune sunt inginer mecanic, am facut TCM-ul la Timisoara, am lucrat si in marketing, sunt pasionat de masini, visez date tehnice de la multe masini, consider ca mai ma stiu la masini. Cu toate ca acum lucrez in domeniu IT. Deci nu e nevoie sa vi tu de nu stiu unde sa scrii cu bold tot felul de chestii sau sa zici ca nu sunt formator de opinie - nici nu vreau sa fiu, nu ma intereseaza.
                          Chiar nu inteleg de ce ti s-a pus pata asa pe mine. Ca am zis ca la 13 000E Sandero e scump?
                          Pai imi retrag cuvintele atunci e chiar ieftin cred ca ar trebui sa fie 20 000 E!

                          PS: acuma vin de la garaj, mi-am pus senzorii parcare pe spate amanunte si poze in Alba ca zapada, in My ride in curand.

                          Comment


                          • " Daca taceai , filosof ramaneai "

                            Comment


                            • Aceasta este Romania. Tot felul de oameni care pe forumuti, comentarii ziare sau bloguri vin cu chef de harta si scandal in spatele anonimatului.

                              Aceasta este deosebirea dintre noi si Occident de aia noi o ducem cum o ducem si cei de dincolo o duc de n ori mai bine, chiar si la capitolul cultura si civilizatie.
                              Subiect inchis si foarte offtopic. Scuze.

                              Comment


                              • Pretul de 13.000 este dat si de motorul dci 90 cp in locul celui de 75 cp si de dotarile full (o parte din ele fiind inutile).

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google