Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    am si eu pb asta la Peugeot nu la Dacia. Mi-am comandat creioane corectoare de pe ebay , curat masina si cu ceva ascutit ( varf de scobitoare, ac) pun o picatura mica-mica pe locul respectiv. Asta pe capota ca e mai dreapta. Pe lateral cu un varf de pensula ascutita sau eventual tamponat cu un betisor de urechi.

    Comment


    • #62
      Eu n-am incredere in creioanele respective, totusi ar fi bine sa faci poza inainte si dupa... fara photoshop , sa vad si eu ce-i cu creioanele alea.

      Comment


      • #63
        creioane corectoare originale cumparate din germania insa frantuzesti, de pe ebay, dupa ce am dat pe o mica urma si s-a uscat nu am stiut unde am dat, pe bune

        Nu petarde de creioane cu 10 lei de la Auchan, sunt cu 100 alea de origine

        Comment


        • #64
          Pune si tu un link, sau e secretul tau?

          Comment


          • #65
            nu cred ca are relevant sa pun un link cu creioanul corector culoare gris moka de origine Peugeot :-) oricum a fost acum un an si nu mai e disponibil

            Trebuie sa cauti pe ebay sau in alta parte creioane corectoare pentru culoare Dacia/Renault. Dupa cate stiu eu au si pe la dealeri Dacia. Sandero meu e alb si am creioane corectoare albe gasite in ro si in Ungaria la Tesko - fara pretentii , iese OK. Insa la Peugeot e o culoare metalizata ciudata ca nesul si am cautat cat mai bun si mai originale.

            Spun din nou teoria mea: Dacia are tabla mai moale si poseaua (alba) de calitate, imi dau cu usa in parcare, vopseaua nu are nimic, nu sare insa se indoaie un picut tabla, se vede din lateral. La Peugeot e invers, tabla e tare cand imi da una cu usa ramane urma pe lac sau vopsea. Mai ales ca e si o culoare inchisa.
            Last edited by ascomp; 29 March 2018, 13:36.

            Comment


            • #66
              Creioane/markere n-am gasit, dar am dat de niste chestii originale Renault, doua sticlute, intr-una vopsea in cealalta lac, categoric mai multa munca ca si cu markerul.

              Pe de alta parte, astazi iarasi a scos dracii din mine medianav-ul, pur si simplu a luat razna navigatia, cum plecam de pe loc tiua ca am depasit viteza, indicatii total aiurea... am fost nevoit sa trag pe dreapta si sa astept 15min, totul oprit desigur.
              Asta este a 3-a oara intr-un an.
              Prima oara si-a revenit tot cam in 10-15min, a doua oara a ramas pur si simplu blocat pe fundal negru si ceasul mare pe mijloc, si s-a deblocat peste noapte.
              Nu este de incredere, te lasa cand ai cea mai mare nevoie, iti trebuie un backup pentru navigatie, mai ales in strainatate.

              Oare este vreo combinatie de butoane, gen Ctrl+Alt+Delete?

              Comment


              • #67
                N-am prea auzit pe nimeni. L-ai "eliberat" sau este cel oficial?

                Comment


                • #68
                  Vedeti ca a aparut 9.1.1 i-am facut updateul si astept sa vad daca am rezolvat cu pierderea Favoritelor si resetarea avertismentelor vocale.

                  Comment


                  • #69
                    Aveai cumva meniul eco2Drive activ?
                    Eu sunt curios daca fac update, oare o sa pierd meniul?
                    Sandero Stepway 0.9
                    Clio Symbol 1.4

                    Comment


                    • #70
                      Nu se pierde. Am facut eu.

                      Comment


                      • #71
                        Ai dreptate cu asta . Eu de exemplu : locuiesc in Londra si nu este rentabil sa umblu cu masina in oras ,motor mare =consum mare + congestion charge daca intrii in centru ,o tin numai pentru drumuri lungi , mers la peste, excursii in UK si de venit acasa de sarbatorile de iarna cand pretul la avion se tripleaza. Pana acum cind veneam acasa circulam cu loganul lui taica-miu (lasam a4 in garaj ,volan pe drepta ) Incepind de anul acesta voi avea propiul meu sandel in garaj (in ro)din 9 iulie cand il voi primi, si sper sa ma primiti in clubul Sandeilor.

                        Comment


                        • #72
                          Bine ai venit.

                          Comment


                          • #73
                            In curand fac 15k km, si sentimentele legate de masina incep sa devina asa si asa.
                            Consumul dupa 11k km s-a stabilizat la 5.6, tot acolo sta, zic eu foarte bun pentru un utilizator normal, munca, casa, iesiri scurte de cateva sute km.

                            Cea ce incepe sa ma deranjeze este insonorizarea precara, zgomotul de rulare este mult prea mare, vantul se aude foarte tare in habitaclu, pana la 80km/h mai merge, peste... numai este placere.

                            Oare se merita sa sacrific un weekend si cu o investitie de 200-300E sa fac ceva izolari pe la usi, portbagaj, eventual tavan?

                            Comment


                            • #74
                              CAută pe site. Del Vecchio a făcut chiar un test cu un aparat de măsură etalonat al zgomotului în habitaclu și era chiar în parametrii măsurați de o revistă germană. Depinde și de anvelope. Ce ai?
                              Eu simt un zgomot mai supărător de aer (nu de motor la dCi) de pe la 120 km/h în zona oglinzilor și a ferestrei.

                              Comment


                              • #75
                                Poate sa fie in orice parametru, pur si simplu ma deranjeaza, si daca pot imbunatati situatia cu o mica investitie, atunci as face, dar daca rezultatul o sa fie numai cu un pic mai bine, atunci nu merita. Asta era intrebarea mea.
                                Anvelopele sunt cele de vara, cu care am cumparat masina, Conti parca.
                                Pe drum uscat mai este cum e, dar cand ploua e de 5ori mai accentuat zgomotul care vine de afara... asa o simt eu.

                                Vantul de pe la oglinzi, normal ca suiera si la mine , acolo numai cu dublu cheder s-ar putea rezolva ceva.
                                Last edited by Barba; 15 June 2018, 00:33. Reason: Automerged Doublepost

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google