Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Scadere foarte rapida nivel antigel

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scadere foarte rapida nivel antigel

    Azi la o verificare de rutina am observat ca nivelul la antigel a scazut ff mult sub nivelul minim. E normal? Pot sa completez eu sau trebuie mers la service pentru ca am citit pe undeva ca daca umbli la capacul de la borcanas pierzi garantia. Mentionez ca masina are 6 luni Multumesc anticipat

  • #2
    nu pierzi nici o garantie, vezi ca s-a mai discutat , trebuie sa-l completezi la rece, sa nu desfaci borcanasu cand e motorul cald..ca o sa ai surprize si uita-te atent pe acolo poate ai pierderi vizibile...

    si aveai un topic aici http://www.clubsandero.ro/antigel-t2...hlight=antigel
    Last edited by chitziman; 8 March 2010, 13:42.

    Comment


    • #3
      Multumesc frumos. Nu am pierderi vizibile ca tocmai de aia m-am mirat si nu stiu daca e normal sa scada asa tare nivelul in 6 luni de utilizare

      Comment


      • #4
        Incearca sa completezi cu GLACEOL RX TIP D (anticel recomandat Dacia) si apoi urmareste nivelul.
        Eu zic ca daca se repeta sa scada iar sub minim trebuie sa consulti serviceul.

        Comment


        • #5
          Antigelul asta il pot gasi in orice magazin de piese si consumabile? Sau il au cei de la Dacia si atunci sa merg la ei sa cumpar?

          Comment


          • #6
            Este si la Dacia dar este si in magazinele de piese auto bine inteles la alt pret.
            Acuma depinde si de tine cat esti de tipicar.
            Eu cand am cautat mi-au tot zis de la magazine ca defapt ce au ei ii mai bun decat ce caut eu, dar eu nu si nu si nu.
            Si in cele din urma am gasit la un magazin care este renumit pt comercializarea pieselor Dacia.
            Am cautat special Dacia pt ca am inteles ca nu ii recomandat sa fie amestecate.
            Last edited by Goan; 8 March 2010, 15:01. Reason: Corectare

            Comment


            • #7
              Am rezolvat! Am gasit antigelul recomandat de Dacia, am completat pana la nivelul maxim si acum o tin sub urmarire! Sper sa nu se mai repete. Multumesc mult de ajutor

              Comment


              • #8
                Confirm cele spuse de Goan, am cumparat dintr-ala albastru, nu neaparat ca as fi avut nevoie, am zis sa fie, cu prima ocazie i l-am aratat mecanicului si acesta mi-a spus ca nu este bun, cand pui peste cel existent reactia este ca aceea cand pui sirop in apa.
                Intr-un an si noua luni, 15600 de km, antigelul mi-a scazut de la nivelul maxim, la jumatate intre maxim si minim.

                Comment


                • #9
                  Oameni Buni Si La Mine A Scazut Aproape De Minim Nu Am Avut Nici O Pirdere Ci Pur Si Simplu Antigelul In Timp Se Evapora,am Completat Inapoi Binenteles La Un Service Dacia.bafta!

                  Comment


                  • #10
                    Se evapora dar se si aeristeste circuitul
                    Si la mine de la MAX a scazut undeva la mijloc, dar nu chiar pana la minim
                    Este un lucru normal sa se intample asta dat fiind faptul ca masina este noua
                    Dar daca dupa completare, iar scade atunci ii mai mult decat evaporare si aerisire

                    Comment


                    • #11
                      Salut, am un stepway pe care l-am luat in decembrie anul trecut. Cand am ridicat masina de la Meridian, mi s-a facut prezentare si nivelul antigelului era la semn (jumate din vas). Acum, dupa 6 luni a scazut la jumate in vas, (si la rece, si la cald). Nu am observat semne vizibile ca ar fi scurgeri pe undeva. Sa cumpar eu antigel Dacia si sa completez la rece sau sa merg la garantie?

                      Comment


                      • #12
                        Poti sa completezi si sa-l mai tii sub observatie dar de mers e bine sa mergi la garantie.
                        Se mai pierde in timp, dar nu chiar asa mult.
                        Oricum nu te aventura la drumuri lungi in perioada asta. Daca e un colier sau ceva slabit pe unde scapa sa nu cedeze de tot.

                        Comment


                        • #13
                          Poate nu era bine aerisită instalația în showroom. Mai scade în primele zeci de km. Dar după aceea trebuia să rămână la nivelul acela. Și nu cred că ar fi scăzut atât de mult. Aș merge la garanție.

                          Comment


                          • #14
                            Revin cu o poza facuta azi, cu motorul cald a rezervorului de antigel. La cald, dupa 6 luni de zile si 3700 km se prezinta asa, e la minim:

                            O sa revin si cu nivelul la rece.
                            Attached Files

                            Comment


                            • #15
                              ti _am zis completeaza la rece cu antigel si apa demineralizata 50/50 putin peste imbinarea aceea si o urmaresti...daca intr o saptamana scade foarte vizibil atunci clar e o probleme

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google