Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Ce reguli de circulatie incalcati frecvent?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    mai am putin si fac 23. traim in romania! cum sa te potolesti ca nici de fumat nu pot sa ma las, cand vad ce e in tara asta!

    viata e o c****.restul nu il mai scriu ca imi iau ban si ar fi pacat
    -fara-

    Comment


    • #17
      -depasec 50-zeciu tot timpu'
      -nu acord prioritate la pietoni
      -fortez galbenu
      -tai curbele
      -vorbesc la tel cand conduc frecvent

      Cam atat

      Comment


      • #18
        Esti in trend mai putin cu taiatul curbelor, periculos.

        Comment


        • #19
          1.tai curbele
          2.fortez galbenul la semafor
          3.cateva depasiri in curba
          4.nu merg cu 50 in localitate

          Comment


          • #20
            Mi-am adus aminte un banc:
            Un tip ia un taxi, la prima intersectie, stopul era rosu, taxiul trece cu viteza fara sa opreasca, la care clientul:
            - Dom'le, ce faci, esti nebun? Treci pe rosu?
            - Lasa-ma, ca sunt meserias...
            Mai vine o intersectie. Stopul rosu. Masina trece în viteza.
            - Hei, iar treci pe rosu?
            - Eu sunt meserias.
            Se apropie un alt stop. De data asta stopul era verde. Taxiul pune o frâna serioasa si opreste chiar înainte de intersectie. Clientul zice:
            - Acum e verde, de ce n-ai trecut?
            La care taximetristul:
            - Daca vine un meserias ?...
            Asa si aici poate vine un meserias de TIR-ist care taie curbele sau un RATB-ist care nu mai asteapta verde, am vazut ca se practica.

            Comment


            • #21
              -din cae mi-aduc aminte, ultimele doua amenzi, in valoare totala de 180ron, in ultiemle 2 saptamani, au fost pt depasirea limitei de viteza. 70, respectiv 71km/h, 60, respectiv 120ron/bucata. ambele dati am fost prins cu radarele vechi, ma gandesc sa-mi iau totusi detector, ca deh, in tot judetul, sunt 8 bucati logan mcv cu radare noi, restul tot alea vechi am sanse sa le iau...in ritmul asta, cred ca la vara am sanse mari sa merg in concediu cu taxi-ul. al dracu aia care s-au gandit sa puna limite de 50 pe strazi de 1km lungime unde nu e tipenie de om, doar ca sa te frcee la nervi
              dom'lui ministru al asfaltului si anumitor primari, un sincer "@#$%!"

              Comment


              • #22
                In ordinea frecventei, ar fi urmatoarele:
                - vorbesc la telefon in timp ce conduc
                - depasesc viteza legala in localitati
                - tai curbele daca am vizibilitate
                - trec pe galben
                -trec pe rosu (extrem de rar si doar din greseala)

                Comment


                • #23
                  Radarele noi sunt o investitie proasta in Romania, deja le-am intalnit in doua locatii, dar cum romanul este frate la necaz am fost avertizat de colegii din trafic cu mult timp inainte.

                  Comment

                  Working...
                  X
                  Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                  Politica de Securitate Google