Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Taxa pe poluare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Originally posted by sergiuljr View Post
    Anul acesta taxa de poluare pt Sandero 1.6 este de 1129 , cel putin atat am platit eu la Trezorerie. Masina este noua fabricatie autohtona , 2011.09 , euro 5 si tot e prima imatriculare de te indoaie . Sa nu mai vb de celelalte taxa pt imatriculare : nr, talon si imatriculare. toate se aduna si ~1400 costa imatricularea cu totul .
    ha...am prins pe cineva care si-a inmatriculat recent masina
    zi'mi si mie te rog pasii...ii am pe o foaie de la meridian insa mi'e frica sa nu ajung pe nuj unde si sa'mi trebuiasca "vro' stampila pe timbru"
    ms,

    Comment


    • #77
      Tot ce trebuie sa faci e sa ai toate actele intr-un dosar pt drpciv pipera daca e masina din Buc sau Ilfov. taxele ar fi urmatoarele :
      1. taxa de poluare ->ti-o poti calcula pe net ,corespunde cu ce-ti da de la fisc ,oricum nu se plateste pe loc ,ti se calculeaza in baza unei decizii si o platesti in aprox 2 zile lucratoate de la depunere.
      2. taxa talon = 37 lei
      3. taxa de imatriculare= 52 lei
      4. taxa de nr.= 40lei aleatorii -> 85lei = preferentiale
      Pt mai multe info pe acte : http://www.prefecturabucuresti.ro/pe...-auto/255.html

      Pt . calculator : http://static.anaf.ro/static/10/Anaf...6_01_2011.html
      , momentan obs. ca nu funct siteul , asta e cel exact de la anaf
      Last edited by Seba; 9 November 2011, 22:33.

      Comment


      • #78
        1200lei pentru o masina noua, fabricatie autohtona si euro5 mi se pare enorm.
        Cand am luat masina am inclinat mult pentru un 1.4mpi, dar in "momentul adevarului" am ales 1.2 16v euro5 si nu-mi pare rau deloc, macar pe vremea aceea era singurul motor din gama Dacia cu taxa 0, dar nu pentru mult timp ca imediat i-au bagat o taxa de 100euro si acestuia.
        Cand am inmatriculat-o a trebuit sa astept CIV-ul in primul rand, dupa care am platit la departamentul inmatriculari a dealerului Dacia o suma de 236lei, iar eu a trebuit doar sa scot hartia cu taxa 0 si sa trec masina in registrul de impozite si taxe la primarie, de restul s-a ocupat doamna de la reprezentanta.Intre timp eu am stat linistit ,iar cand au fost eliberate numerele definitive am primit un apel(pe care nu l-am vazut si am stat asa vreo 10zile, pana a ajuns prin posta talonul, moment in care mai erau 3zile si expirau numerele provizorii, iar atunci am sunat-o pe doamna aceea, dupa care m-am dus dupa numere)

        Comment


        • #79
          ma omoara drumu la RAR pentru securizarea cartii de identitate.
          de ce reaq nu a venit securizata???
          tre sa ma duc cu masina pt asta...nu?
          tre sa ma duc neaparat in grivitei sau e acelasi lucru si in voluntari?

          Comment


          • #80
            Originally posted by mahay View Post
            ma omoara drumu la RAR pentru securizarea cartii de identitate.
            de ce reaq nu a venit securizata???
            tre sa ma duc cu masina pt asta...nu?
            tre sa ma duc neaparat in grivitei sau e acelasi lucru si in voluntari?
            Sincer nu stiu care e diferenta intre cele 3 locuri . In cazul meu a fost f bine pe calea grivitei ca e aproape si mai mult de 5 min nu dureaza . Costuri 0
            Iti vine sa crezi ? mie nu . Am intrebat-o de 2 ori pe cucoana de la ghiseu daca e sigura .
            Oricum trebuie si cartea sa fie securizata obligatoriu

            Comment


            • #81
              am sunat acum la RAR.
              securizarea cartii se face fara programare ,fara masina si fara proprietar...doar cartea in original si copie
              bun asa!!

              Comment


              • #82
                si ca locatie se poate doar pe Calea Grivitei sau orice centru RAR ?

                Comment


                • #83
                  la oricare din cele doua sedii, voluntari sau grivita!!

                  Comment


                  • #84
                    aha , eu am terminat imatricularea .
                    Spor si tie la imatriculare , acum functioneaza site-ul pt calcularea taxei

                    Comment


                    • #85
                      stiu cat am de platit.
                      mi se pare total aiurea sa ma duc pana la trezorerie doar sa imi calculeze ei...
                      stai frate ca stiu cati bani tre' sa va dau...ma rog!!

                      Comment


                      • #86
                        mda..nici eu nu stiu de ce este necesara decizia de la fisc in baza careia sa platesti taxa de poluare , din moment ce ai calc acreditat pe net . Calculezi singur taxa vi cu banii si platesti nu mai astepti inca 2 zile de la depunere.La trezoreria de sector trebuie sa te adresezi .
                        Eu am facut calculul si m am dus cu banii , mi-a picat cerul in cap cand am auzit ca tre sa vin peste 2 zile sa o platesc . Asta ca sa iasa decizia e de ras ...

                        Comment


                        • #87
                          Mda...cand am depus actele pentru inmatriculare am fost la doamna care s-a ocupat, i-am dus dosarul, iar cand se uita prin el zice ca lipseste decizia de la fisc pentru taxa de poluare(care era 0 pe vremea aceea).Am plecat de acolo,am venit in localitatea de domiciliu(la 20km de Arad-Pecica), m-am dus la fisc si am luat hartia aceea(am luat-o atunci din cauza cunsotintelor, ca altfel dura 2 zile, chiar daca nu vorbim de un oras cu sute de mii de locuitori), iar in maxim o ora am fost napoi la doamna aceea care a ramas surprinsa ca am mers in aceeasi zi cu hartia la ea.Deci era culmea sa astept 2zile pe o hartie in care scria un lucru clar si anume ca taxa este 0.

                          Comment


                          • #88
                            tu ai avut noroc cu taxa 0 ,acum platesi taxa de poluare si la masina noua, autohtona si euro 5. nasol

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google