Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Sandero

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Exact asta am vrut sa zic si eu, la butonul rosu... ascutit, enervant rau de tot, zici ca stai pe o canapea veche... hai, canapea se mai potriveste, dar veche nu

    Comment


    • #32
      pana mi-am dat seama ce scartaie a trecut ceva timp:-) am tot felul de spray-uri de ungere de la Lidl, dau si pe biciclete

      Comment


      • #33
        Soferul e greu sa-si dea seama in timpul mersului, eu initial am crezut ca e scaunul. Ieri am lasat sotia sa faca o tura, cat am stat langa am avut timp sa studiez problema... si am gasit, o sa zic la revizie sa schimbe, pe partea dreapta nu scartaie, deci sigur are ceva bube cel de la sofer.

        Alta idee

        Am vazut o emisiune de tv in care subiectul era abuzul politiei din Austria. Victimele erau posesorii de masini cu numere de RO, H si BG. Cazurile s-au intamplat intre Viena si granita cu H, pe autostrada.
        Masinile erau conduse la o statie de testare... gen ITP.
        Si acum tineti-va bine.

        700E amenda pentru ca farul era ciobit de la o piatra sarita, adica avea un punct de lovitura.
        1500E pentru ca frana de mana nu functiona corespunzator
        75E pentru orice urme de rugina, lovituri, indoituri pe masina (75E x avaria constatata)
        si culmea culmilor
        la o masina de 1 an, cum n-au gasit nimic au dat amenda de 75E pentru ca cauciucul de la pedala de frana era uzata
        Toate amenzile trebuiau platite pe loc, altfel ramaneai fara numerele de la masina.

        Voi ati auzit cazuri de genul?
        Last edited by Barba; 1 March 2018, 22:38. Reason: Corecturi

        Comment


        • #34
          Am fost de 2 ori in Viena si nici dracu nu a avut ceva cu mine. Oricum masina e perfecta.
          Last edited by ascomp; 1 March 2018, 23:37.

          Comment


          • #35
            Barba, am citit și eu pe net de cazuri din acestea, tot în Austria. Asta mi-a luat gândul de a mai merge cu mașina pe acolo. În definitiv, ce câștig din asta? Merg fie cu avionul, fie cumpăr o cabină întreagă de dormit la CFR și merg până la Viena. Greu cu locurile de parcare acolo, ți-o confiscă imediat. Și folosesc mijloacele de transport în comun. Cred că în Austria mașina pentru turist chiar este un moft inutil care se poate transforma în pagubă. Bașca legile anti-cameră video pe mașină.

            Comment


            • #36
              pai alegi hotel cu parcare, eu de la Resita la viena fac mai putin de 6 ore, se circula bine in Viena.

              Nu am simtit ca in Austria ar avea ceva cu romanii, oricum e plin de de ei de la cersetori sau angajati in restaurante pana la cocalari plin de bani cu masini bengoase ca toaca banii la outletul Parndorf.

              Comment


              • #37
                Va dati seama ca nu stau non-stop la panda, ca n-ar mai circula nimeni. Eu numai v-am relatat ca s-a intamplat si asa ceva. Purtatorul de cuvant al ministerului de interne a declarat ca legile din Austria sunt mai stricte, lucru total neadevarat, am vazut si aici ca circula masini cu numere A si D, pline de rugina, lovituri, indoituri... dar n-ai cum sa dovedesti, ca n-ai voie sa filmezi, fotografiezi proprietatea cuiva.

                Comment


                • #38
                  Pietele de Craciun de la Viena, atractia principala a orasului in aceasta perioada. Vrei sa stii ce sa faci la Viena, ce sa manaci la Viena, ce sa vizitezi la Viena, unde sa parchezi la Viena? Citeste-ma!

                  Asta este și recomandarea de aici: iei hotel cu parcare, lași mașina acolo și prin Viena folosești transportul public.

                  Comment


                  • #39
                    Eu n-am vorbit in special de Viena, ascomp a deviat subiectul (tipic carasean ), poti sa faci tranzit spre Germania si sa pici in plasa nenorocitilor.
                    Eu asa fac, cand ma duc in orasele mari, caut parcari cu plata, subteran, cu bariera, paza... platesc cat este si la revedere... nu ma doare capul.

                    Comment


                    • #40
                      asta ca sa gasesti hotel cu parcare si apoi sa te plimbi cu metroul si autobuzul e valabil pentru orice oras mare chiar si pt Bucuresti pt cei din provincie, insa daca te tine sa te invarti cu masina prin Paris nu ai incotro :-)

                      Comment


                      • #41
                        wow, a prins viata forumul, atatea posturi intr-o zi, mai rar

                        Comment


                        • #42
                          Eeee, stii cum este, mai apare unu cu o intrebare, altul cu o parere si tot asa. Si mie imi pare rau ca nu prea este populat. Uite, astazi au fost doar 17 utilizatori; cate intrebari si pareri sa aiba o mana de oameni?
                          Pacat.
                          Sandero Stepway 0.9
                          Clio Symbol 1.4

                          Comment


                          • #43
                            Da, sunt tot mai multi care intreaba: sa imi iau Dacia sau Mercedes? :-)

                            Sau, sa imi iau motorul de o.9 benzina sau astept sa apara motorul de 0.5? :-)

                            Sau: am motorul de 1.2 benzina cum sa reduc consumul, sa il trec pe gaz sau sa scot 2 fise de la 2 bujii sau sa mai pilesc la rotile dintate de la cutia de viteze?

                            glumesc....

                            Comment


                            • #44
                              Gluma, negluma....adevar
                              Sandero Stepway 0.9
                              Clio Symbol 1.4

                              Comment


                              • #45
                                Bine, atunci să vedem asta, creșterea Dacia (deci poate mai mulți colegi pe forum):

                                În ceea ce privește performanța Dacia, 41.037 de autoturisme ale acestei mărci au fost înmatriculate luna trecută în Europa (Uniunea Europeană plus ţările EFTA). Asta reprezintă o creştere cu 24,1% faţă de 33.078 unităţi în luna februarie 2017. Astfel, cota de piaţă a Dacia a ajuns la 3,5%. Creşterea vânzărilor de autoturisme Dacia a compensat scăderea livrărilor de autoturisme marca Renault (0,9%), astfel că, pe ansamblu, livrările grupului francez au crescut cu 6,4%, până la 121.958 de unităţi.

                                Veștile despre Dacia vin la scurt timp după cifrele impresionante înregistrate în cei 14 ani de când a introdus modelul Logan. În 2017, Dacia a reușit un nou record de vânzări: 655.235 de automobile la nivel global, cu peste 12% mai mult față de de anul 2016. Dintre acestea, aproximativ 612.000 de mașini au fost vândute la nivel internațional.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google