Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Credit auto sau leasing

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    eu cunosc multi care erau din provincie si au preferat nr de B tocmai din cauza asta

    Comment


    • #47
      Laurenzio pentru ce ai optat? Credit sau Leasing?
      Am optat pentru leasing pe 5 ani, Rata 172 Euro/luna, casco la 213 Euro/6 luni.
      Firma de leasing este Unicredit Leasing.
      Au fost recomandati ca fiind cei care au cel mai avantajos sistem de finantare, i sensul ca au dobanzi si comisioane mai mici.
      De la Mavexim Tagovistea mi-a zis ca masina vine in maxim 3 saptamani, iar daca vine mai devreme o sa ma anunte.
      Ieri am achitat avans-ul de 15% si cheltuielile de inmatriculare. Total avans + cheltuieli de inamtriculare = 8000 Lei.
      Valaorea totala a masini 9295 Euro
      Va mai trebui sa platesc asigurarea RCA in termen de 30 zile de la ridicarea masini, iar pe prima factura o sa imi vina rata + casco/6 luni.

      Comment


      • #48
        Salutare. Sunt nou pe-aici, am citit destul de multe, sunt interesat sa imi iau un Sandel, din vara cred, dupa concediu...ca ma usca ala de bani...adica prin august...si am citit ce ziceti voi de credit. Am vazut ca spuneti ca la EURO e dobanda variabila, si cum eu primesc salariul la cursul mediu EURO pe luna, cam creditul in EURO ma intereseaza, plus ca daca iti calculezi euro*curs iese rata mai mica...si m-am cam speriat. Ma uit pe site la BRD si minune...la EURO...dobanda FIXA. Ma uit la detalii...FIXA....simulez un credit..doar optiune de rate lunare egale cu dobanda fixa...wtf? Care e pana la urma adevarul?

        Comment


        • #49
          Nu esti obligat sa faci credit la BRD.
          Poti sa faci la orice banca.
          Vezi unde te avantajeaza mai bine.
          Eventual intreaba si la dealer-ul de la care iei masina, ce banca iti recomanda.
          Mie mi-au recomandat leasing prin Unicredit Leasing, pentru ca au dobanzi si comisioane mai mici.

          Comment


          • #50
            Asta stiu...dar oricum de leasing la mine nu poate fi vorba pentru ca nu am firma, si sa pun girant nu prea ma complic eu cu de-astea. De BRD am auzit de la toti care si-au luat ca e bine si usor de obtinut, plus ca sunt in parteneriat cu Dacia, deci au dobanzi preferentiale pentru Dacia/Renault/Nissan si nici nu prea ai asa de multa bataie de cap ca la celelalte banci. Ce as vrea eu sa stiu e daca si-a luat cineva pe EURO si daca e dobanda fixa si daca e mai avantajos decat in lei(cel putin mie mi se pare ca da, dar sa nu fie doar o supozitie). Mersic.

            Comment


            • #51
              Depinde cat vrei sa dai avans si pe ce perioada este creditul.

              Comment


              • #52
                Pai in principiu avans 0% si rata pe vreo 7 ani, dar cu mare posibilitate sa fie platita anticipat. Am facut o simulare pe site la BRD...si un Prestige cu airbaguri laterale care e 10305E...calculata rata la 84 luni...ar da o rata de 176.04E, incluzand 5E administrare lunara. Iar daca fac un calcul la 44000RON(aproximativ pe site la Dacia) pentru aceeasi perioada, iese o rata de 891RON pe luna, de asemenea incluzand comisionul de administrare lunara. Daca facem o comparatie intre rata in Euro si cea in lei, 176 * 4.4(e mai putin dar fie..) = 774RON care e mult mai mic decat 891. De-asemenea, la o comparatie intre sumele finale, este o diferenta de vreo 2000E. Tinand cont de salariul meu care cel putin deocamdata e la cursul Euro, posibil pe viitor sa fie chiar in Euro(sper)...eu cred ca e mai avantajos un credit in aceasta moneda...nu? Ce se stie de acest credit? E intr-adevar dobanda fixa? Are cineva facut recent? Am mai citit o minunatie pe LoganClub...ca acuma cer un avans de 5k RON ca sa stie ca nu te razgandesti, si dupa ce plateste banca masina, ti-i returneaza...la ce bun mai e avans 0% in cazul asta...are cineva facut credit anu asta? stie ceva de-asa ceva?

                Comment


                • #53
                  Eu mi-am facut credit in februarie, la brd in lei. In perioada cand m-am informat despre modalitatile de achizitionare, am sunat la vocea clientului si am cerut lamuriri ei mi-au zis ca daca e vorba de brd-credit in lei, dobanda e fixa. Daca e vorba de credit in euro, la fel, dobanda e fixa.Asta era in primele zile din februarie. Suna la Vocea clientului, si cere lamuriri. Eu am intrebat si la BRD intr-o vreme dar ei m-au cam indus in eroare...probabil ca nu stiau bine oferta-sau nu erau ele prea bine informate. Dar pana la urma am reusit. Am luat credit pe 2 ani jumate, cu avans de 75%. Mult noroc sa ai. Daca venitul ti-e raportat la euro se merita sa iei creditul in euro!
                  Last edited by rara; 31 March 2009, 22:32.

                  Comment


                  • #54
                    Multumesc mult de raspuns...m-am usurat Acuma mai ramane doar minunatia cu acel avans cerut de Dacia, daca este sau nu de la ei sau e doar de la dealeri sau ceva...dar oricum ar fi, foarte tampita faza. Voi suna si la Vocea Clientului, dar cel mai probabil in lunile ce urmeaza, ca sa fie mai aproape de momentul achizitiei. Si felicitari pentru masinuta...sa ai numai "drum bun"(vorba romanului) si nici o neplacere.
                    Last edited by vasiabikeru; 31 March 2009, 23:50.

                    Comment


                    • #55
                      Rara are dreptate, cel mai indicat este sa suni la vocea clientului.
                      Sunt chestii pe care dealeri sau bancile nu le stiu.

                      Comment


                      • #56
                        Brd

                        Buna,

                        Eu personal am ales să fac achiziţia prin credit. De 2 săptămâni aştept aprobarea dosarului. Miercurea am primit telefonul să semnez încă un document că au uitat. Acuma mai trebuie să aştept încă 2 săptămâni din cauza doamnelor de la bancă. Acestea de la BRD nu merită să plăteşti nici un leu. Ultima dată când am lucrat cu ei. Nu ştiu dvs cum aţi procedat, dar eu sunt tare dezamăgit de calitatea serviciului oferit.

                        Comment


                        • #57
                          Deci 2+2 saptamani de asteptare (varza astia de la BRD - eu am lichidat de multicel conturile la ei, si de card si de economii), plus dupa aia, in fuctie de dotari, etc. mai poti astepta dupa masina inca vreo 6 saptamani (daca ai noroc de una de pe stoc - mici sanse - o poti lua in cateva zile)

                          Comment


                          • #58
                            Cam mult 2 saptamani de asteptare pentru aprobarea unui credit la BRD.
                            In leasing cred ca iti aproba mai repede.

                            Comment


                            • #59
                              eu am luat sandelul prin credit brd si sau miscat foarte repede,in 3 zile a fost aprobat dosarul

                              Comment


                              • #60
                                Oliseh, tu ai luat credit in 2008, cand liniile de creditare mergeau ca pe roate, dar acum, pe praful asta...mult mai greu se aproba un dosar de creditare plus de asta...daca mai ai de-a face si cu incompetenta unora de la banca...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google