Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Senzor de presiune anvelope compatibil Sandero II

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Senzor de presiune anvelope compatibil Sandero II

    Salutare!
    As dori o informatie de la voi si anume unde pot gasi senzori de presiune anvelope deoarece vine iarna si doresc sa schimb anvelopele.
    La dealerul Dacia pretul per bucata este140 ron special Sandero....oare alte modele nu se potrivesc???
    Ms anticipat!!!

  • #2
    Pe acest forum si pe forumul Logan sunt oameni care vand componente de origine la preturi bune.

    Dar chiar sunt asa de necesari acei senzori de presiune cauciucuri? Un manometru de calitate nu este de ajuns?

    Comment


    • #3
      Eu zic cel mai bine sa-i dezactivezi din diagnoza si iti iei de o grija ( montat/demontat rotile de vara/iarna)...sau iti cumperi senzori, undeva la 100+ bucata, deci vreo 400 lei...
      O dezactivare e doar 20-30 lei sau chiar 0 ( daca stii pe cineva care are diagnoza de Dacia/Renault )....
      Alta zi, alt idiot

      Comment


      • #4
        Daca montez anvelope fara senzor va sta in bord aprins martorul de presiune;
        Daca vreau sa dezactivez senzorul din bord trebuie sa merg la reprezentanta fiindca este in garantie;
        Si ....Daca exista functia aceasta de ce sa nu o folosesc insa la un pret decent,de platit tot trebuie sa platesc indiferent de operatiune!
        Sunt mai multe tipuri de senzori si nu stiu daca functioneaza pe acest model...Reprezentanta a spus ca doar ai lor sunt compatibili...

        Ptr Ascomp...
        Da-mi te rog un nume pe acest forum unde pot gasi piese de origine la pret bun!!
        Ms!!!
        Last edited by konstantynus; 6 October 2015, 03:48. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          parca de la userul axscu am mai cumparat acum vreo 2 ani....

          Comment


          • #6
            Daca tu vrei sa dai 400+ lei ( aproape pretul la 2 cauciucuri noi de iarna ) pentru sa-ti afiseze o presiune la roti pe CB ( pentru ca este "disponibila" functia ), esti invitatul meu. Oricum, aceasta functie mi se pare un mare FAS ( de parca nu poti vedea fizic ca nu ai presiune ok pe un pneu ). Verificarea asta oricum ar trebui sa o faci vizual la fiecare plecare ( cauciucuri ok, nu sunt pete sub masina etc. ).
            Mai mult de atat, daca iarna asta vrei sa-ti pui alte jante ( nu au senzori ), o sa-ti bipaie bordul ca un pom de craciun. Deci montat / demontat caucucurile pe aceleasi jante => deteriorare lenta a jantelor cat si a cauciucurilor.
            Nu orice "interventie" la masina, trebuie facuta in garantie. Daca e sa luam litera legii, ai dreptate. Dar daca s-ar face asa, mai bine de 3/4 din masini ar iesi din garantie pentru "micile artificii" montate ulterior = "operatiuni" efectuate in afara service-ului autorizat.
            De exemplu ( strict legat de diagnoza ) :
            - activat HSA ( Hill Start Assist ) - in reprezentanta nu fac asa ceva. De ce ? Pentru ca fie nu au functia ( datorita update-ului), fie nu doresc ( ca-si permit )
            - activat semnalizare cu impuls / de autostrada - acelasi motiv ca mai sus
            - activat deschidere selectiva a usilor ( prima data sofer/ a doua oara toata masina )
            - activat alarma interna - singurul incovenient este faptul ca inca nu se cunoaste pin-ul pe care se transmite informatia de alarma activa, pentru a putea fi conectata cu claxonul masinii. Un alt incovenient este faptul ca nu exista un senzor pentru capota in cazul fortarii. Motivul activarii este descris mai sus.

            Pentru o bifa ( nu rescrie parametrii motorului sau altceva ), sa dau 50-100 lei ( atata costa in reprezentanta diagnoza ), pentru ca masina e in "garantie", mi se pare furt. Functia e pe masina, dar nu e activa. De ce ? Pentru ca pot sa mai scoata niste bani de acolo. Nu zic, da, trebuie avut grija de masina si sa nu se intervina pe la motor, dar in rest nu au ce sa comenteze.

            Iti mai zic multe alte lucruri ( pe privat, bineinteles ) pe care le-am facut eu, personal, la masina si masina este inca in garantie.

            Daca tot vrei senzori, cauta pe forumul "sora" ( loganclub ) la userii axscu, planetara sau cosmin.uau
            Alta zi, alt idiot

            Comment


            • #7
              Originally posted by Midnighte View Post
              Eu zic cel mai bine sa-i dezactivezi din diagnoza si iti iei de o grija ( montat/demontat rotile de vara/iarna)...sau iti cumperi senzori, undeva la 100+ bucata, deci vreo 400 lei...
              O dezactivare e doar 20-30 lei sau chiar 0 ( daca stii pe cineva care are diagnoza de Dacia/Renault )....
              DEGEABA II DEZACTIVEAZA din diagnoza..Nu mai apar vreme de vreo 20 km apoi apar!Probat la mine!
              NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

              Comment


              • #8
                Desi am citit cartea masinii,intreb:a scos cineva o siguranta care sa opreasca senzorul de pneuri eventual start-stopul ? .Sau totul depinde de CB?

                Comment


                • #9
                  Eu sunt de moda veche, cu cat mai putine automatizari pe o masina cu atat mai bine, mai putine batai de cap. Si Dacia e campioana la modestie in dotari :-)

                  Comment


                  • #10
                    Nici eu nu ma dau in vant dupa unele optiuni,dar Stepway asa vine.

                    Comment


                    • #11
                      Achizitie senzori presiune

                      Am achizitionat senzori de presiune cu valva incorporata de pe dacia shop la 100 ron/buc.

                      Comment


                      • #12
                        I-ai luat de la cei mai scumpi.Eu nu am activat functia,pot trai si fara.Iarna am stat cu 2 martori in bord aprinsi.
                        NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by MAK112 View Post
                          DEGEABA II DEZACTIVEAZA din diagnoza..Nu mai apar vreme de vreo 20 km apoi apar!Probat la mine!
                          Inseamna ca nu i-a dezactivat din diagnoza. La mine asa a facut

                          Vand colegii de pe forumul "sora" - de origine, 240 lei/ set ( 4 buc )...
                          Alta zi, alt idiot

                          Comment


                          • #14
                            Din diagnoza i a dezactivat.Chiar colegul Torq..Daca nici el nu i priceput...Acum la modele noi nu mai sunt pe janta lipiti..e totul din modulul ABS.
                            NU-S IDIOT,NU dau QUOTE LA ULTIMUL MESAJ!!

                            Comment


                            • #15
                              Nu am zis ca nu e priceput...E foarte posibil sa fie de generatie mai noua si sa nu mai tina de el dezactivarea ( sa fie blocate, precum s-a facut si la HSA ). Si eu tot cu ajutorul lui am facut asta si merge. Oricum ar fi, dezactivarea din diagnoza e cum am zis eu - nu mai apare martorul in bord, nici dupa 20 km
                              Alta zi, alt idiot

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google