Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

1.4 Mpi Gpl !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 1.4 Mpi Gpl !

    Salutare ! Am vazut ca mai este un topic asemanator, dar ma gandesc ca s-au mai schimbat lucrurile din 2011 ( de cand e topicul cu CNG, pana acum ).

    Intentionez sa-i pun gaz saptamana viitoare, dar eram curios sa stiu daca mai are cineva ? si daca da ce tip de instalatie are, cum se comporta si cat a costat ?

  • #2
    Zis si facut ! Ieri am fost sa-i pun instalatia de gaz. Este AG Compact, cu toate piesele italienesti, in afara de calculator care este polonez si rezervor toroidal de 45L in locul rotii de rezerva . A durat 2 ore jumatate ( au lucrat 3 baieti la ea si s-au miscat foarte bine si au pus frumos toata instalatia ). M-a costat 2400 lei.

    Ca prima impresie, nu se simte aproape nicio diferenta de putere, poate putin la 5000 de ture ramane fara vlaga, fata de benzina , dar repet putin sesizabil . Am alimentat ieri de 50 lei adica 16 L de gaz de la AGIP. Am facut deocamdata 70 km in oras mers sportiv si in zone aglomerate, bara la bara. Astept sa vad cat o sa ma tina pana incepe senzorul de gaz sa piuie sa ma anunte ca nu mai e gaz deloc

    Prima revizie la 1000 km, atunci se va mai face o reglare a hartii de gaz cu cea a benzinei si o sa se "aseze" si instalatia mi s-a spus .

    Comment


    • #3
      aha esti cu bomba la purtator...

      Comment


      • #4
        Un fel de bricheta mai mare. :-)

        Se zice ca e mai mare consumul pe gaz decat la benzina. Creste consumul.

        Comment


        • #5
          Originally posted by ascomp View Post
          Se zice ca e mai mare consumul pe gaz decat la benzina. Creste consumul.
          este, dar si pretul gazului este la jumate

          Comment


          • #6
            Originally posted by hash84 View Post
            este, dar si pretul gazului este la jumate
            Deocamdata....

            Comment


            • #7
              Chitziman esti invvidios ! e foarte rezistent rezervorul, are invelis dublu

              Comment


              • #8
                ti-au pus baietii atipildul ca esti cu bomba la purtator?...vorba cuiva ai transformat-o in caruta

                Comment


                • #9
                  inca nu l-am pus...ma nu stiu cat de caruta a devenit dar daca vrei ne dam si o tin pe gaz

                  Comment


                  • #10
                    Si eu o sa pun gaz pe a mea. Nici nu stii ca il ai daca nu faci pana.
                    Faza cu bomba o crezi doar daca nu stii despre ce e vorba. La un accident e mult mai putin rezistent rezervorul de benzina si totusi nu renunta nimeni la el de frica sa nu arda in masina. Gandind logic, rezervorul de gaz e mult mai rezistent chiar decat structura de rezistenta a masinii, ca sa ajunga sa se sparga ar trebui ca masina sa ajunga undeva sub jumatate din lungimea initiala (eu personal, nu prea vad cum altfel s-ar putea sparge). Nu cred ca poate scapa cineva la un asemenea impact, chiar si fara explozie.
                    Daca as sta intr-o masina si as avea in stanga o canistra de benzina si in dreapta o butelie GPL nu as fi nelinistit doar pentru ce am pe partea dreapta .
                    La gaz scade putin puterea si creste putin consumul, e adevarat, dar diferenta de pret compenseaza suficient. In schimb, arderea la gaz nu produce depuneri (calamina) ceea ce duce la o durata de viata marita pentru componentele motorului afectate de acest proces.
                    Daca ai caruta, tot caruta ramane indiferent ce arde .

                    Comment


                    • #11
                      Ok deci practic cam care o sa fie costul combustibilului la 100 km, consum mediu si cam in cat timp se amortizeaza ivestitia, dupa cati km , banuiesc ca ati facut aceste calcule.

                      Un dezavantaj ar mai fi dupa parerea mea ca daca mergi la drum lung in tara sau dincolo nu stiu unde e statia pe gaz tot trebuie sa intrebi.

                      Comment


                      • #12
                        Amortizarea se face cu atat mai repede cu cat motorul consuma mai mult, depinde de consumul pe care il ai (la mers in oras se amortizeaza cel mai repede). Cred ca amortizarea se face undeva intre 20000 si 30000 km. Pe siturile firmelor care monteaza instalatii GPL apar si calculatoare de amortizare sau pret pe 100km.
                        De ex e calculat ca la un consum pe benzina de 8%, pretul la 100km este 40RON pe benzina si 22 RON pe gaz. La consum de 5% ar veni 25 si 14.
                        Nu stiu cat de corecte sunt calculele astea tinand cont ca le fac cei care instaleaza sisteme GPL, probabil ca sunt putin umflate.

                        Comment


                        • #13
                          pai nu sunt corecte deloc.
                          8% pe benzina de 6 lei
                          12% pe gaz de 3lei jumate.
                          amortizezi f greu investitia daca abia bati in 10k de km pe an ca mine !!

                          Comment


                          • #14
                            Nu e corect ce zici tu! De unde ai scos ca la 8% pe benzina consuma 12% pe gaz (asta inseamna un consum mai mare cu 50%)? Consuma cam cu 10% in plus fata de benzina, adica de la 8% pe benzina treci undeva spre 9% pe gaz. Cel putin astea sunt informatiile pe care le am de la prietenii care merg pe gaz, eu am avut pana acum Clio 1.5 dci asa ca nu pot sa vorbesc din experienta personala.
                            Poate ca pretul benzinei nu a fost actualizat la calculatorul respectiv. E calculatorul de pe situl celor unde o sa imi pun instalatia miercuri.
                            la 8% benzina cum zici tu inseamna 8litri*6RON= 48 RON 100km
                            la 9% GPL cum e real ar veni 9litri*3.5RON=31,5 RON 100km
                            castig 16,5 RON la 100KM

                            2300/16,5= 140 (de 140 de ori 100km) adica amortizare in 14000km
                            Last edited by raigas; 9 March 2013, 20:33.

                            Comment


                            • #15
                              Chestia este ca daca scumpesc si GPL-ul nu se mai merita. Esti la mana lor. Oricand (si) pretul GPL-ului poate sa o ia razna. Asta e pericolul.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google