Announcement

Collapse

Informatii si clarificari privind datele personale

Datele cu caracter personal pe care siteul Clubsandero.ro le colecteaza pe Forum sunt descrise mai jos, impreuna cu scopul, modul si temeiul prelucrarii lor precum si durata pe care are loc stocarea si/sau prelucrarea. Aceste date nu sunt prelucrate in alte moduri decat cele mentionate, nu sunt folosite in scopuri de marketing, nu sunt comercializate si nu sunt transferate unor terti.

__________________________________________________ ________________________________


I. "Date necesare" - colectate la inregistrarea unui cont de membru:
Adresa de email, necesara pentru:
validarea contului
resetarea parolei, in cazul in care a fost uitata
transmitere notificari privind anumite evenimente intamplate pe Forum (optional, opt-in) - ex: reply intr-un topic urmarit, reply la un mesaj personal (PM)
comunicari ocazionale in scop informativ (non-marketing, non-comercial) din partea administratiei Forumului (optional, opt-in)
NU este afisata public pe Forum, iar ceilalti membri nu au acces la ea, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori)
Username, necesar pentru autentificare (login)
Este afisat public pe Forum, in dreptul postarilor/mesajelor scrise de membrul respectiv, pentru a putea facilita o discutie cursiva
Parola, necesara pentru autentificare (login)
NU este afisata nicaieri
NU este stocata intr-o forma citibila (plain text), ci numai in forma criptata
Motiv: fara aceste date nu este posibila crearea unui cont de membru, iar fara cont nu se poate participa la discutii.
Temei: interesul legitim.
Durata: pe toata durata existentei contului de membru
__________________________________________________ ________________________________


II. "Date optionale" - pe care membrii Forumului Clubsandero au posibilitatea sa le introduca in contul propriu daca doresc:
Location - eliminat de tot, pentru ca in ciuda explicatiilor au aparut confuzii privind semnificatia si rolul acestui camp
Data nasterii
Hobby-uri (interests)
Model/marca si motorizarea masinii

Temei: consimtamantul (consent).
Durata: atat cat doreste persoana, datele pot fi introduse/modificate/sterse in orice moment direct din cont

Introducerea acestor date este pur optionala, iar accesul integral la toate serviciile oferite de Forumul Clubsandero nu este conditionat in niciun fel de introducerea acestor date. Aceste date sunt prelucrate exclusiv pentru afisarea lor in pagina personala a contului (profil public - exemplu) care poate fi accesata de oricare alt membru inregistrat pe Forumul Clubsandero (dar nu si de vizitatorii neautentificati-guest sau de crawlerii web precum Googlebot). Deasemenea, denumirile campurilor in care pot fi introduse aceste informatii sunt orientative, membrii nu au vreo obligatie sa le completeze cu acuratete.

Recomandam sa completati informatiile optionale numai daca doriti ca ceilalti membri ai Forumului sa le cunoasca. Pentru a ne asigura de acest fapt, toate datele optionale introduse pana la 18.05.2018 au fost sterse. Ele pot fi reintroduse daca membrii doresc acest lucru, luand in considerare cele mentionate mai sus.
__________________________________________________ _____________________________


III. "Date colectate automat" - pentru fiecare accesare a Forumului, indiferent daca e vorba de un vizitator autentificat (membru) sau neautentificat (guest):
Adresa IP
User-Agent: sir de caractere prin care aplicatia de web browsing se "recomanda" catre server (ex: Chrome)
HTTP Referer: pagina vizitata anterior celei curente
Aceste date NU sunt afisate in mod public pe Forum, membrii nu au acces la ele, nici macar cei din echipa de moderare (moderatori, supermoderatori).

Motiv: aceste date sunt colectate si procesate pentru indeplinirea unor obligatii legale (ex: cooperarea in investigatii ale autoritatilor, conform legii) sau pentru implementarea unor strategii de aparare impotriva unor atacuri informatice (ex: hacking, (D)DOS, crawling neautorizat)
Temei: obligatia legala, interesul legitim
Durata: 30 de zile in jurnalele de acces ale serverelor care gazduiesc Forumul Clubsandero (webserver logs). Adresele IP sunt stocate si in baza de date a Forumului, pentru fiecare mesaj scris (permanent) si pentru sesiunile de autentificare (pana la expirarea lor sau invalidare prin log out).
__________________________________________________ ________________________________
See more
See less

Citi dintre cei care nu au bara stabilizatoare au zgomote la directie/punte fata?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Citi dintre cei care nu au bara stabilizatoare au zgomote la directie/punte fata?

    Vreau sa postam aici, ca un sondaj, cati dintre noi, cei care nu avem bara stabilizatoare ne plingem de zgomote la directie/ansamblu punti fata.
    Zgomotele se manifesta sub forma unor troncanituri pe ansamblul de rulare fata si apar mai ales la viraje peste denivelari, pe drum neasfaltat sau pavat. cei care au bara stabilizatoare nu se pling de astfel de batai. bataile se percep si in coloana de directie si in volan (unii colegi de pe forum le-au catalogat ca trepidatii). numai bine!
    38
    am
    36.84%
    14
    nu am
    63.16%
    24
    Last edited by Stefan; 2 November 2009, 01:25.

  • #2
    Salut Ciomp, cred ca la mine te referi cand ai spus ca "le-am catalogat ca niste trepidatii".
    Asa este, toate detaliile le-am dat la srectiunea "zgomote ciudate", pe care cred ca le-ai si citit, dar acum vreau sa adaug ca se accentueaza pe zi ce trece, devin mai stresante si poate ca vor avea urmari si la alte componente ale autoturismului(in alte post-uri am citit cum ca ar atinge lonjeronul de motor!!! sau ca a fost nevoie sa se indoaie scutul sa nu mai loveasca in nu mai stiu ce, ceea ce mi se pare inacceptabil la o masina noua).
    Cat despre bara stabilizatoare, in ultima instanta cred ca de aici sunt toate problemele. Cei de la service ...... autorizat din Bucuresti , au incercat sa dea vina pe mine cum ca " am inceput sa dezasamblez masina" , iar Dacia nu isi asuma raspunderea pentru aceste lucruri. Dupa lungi discutii si dupa ce le-am aratat acte doveditoare cu interventiile facute de AMG la auto, si-au cerut scuze fata de mine si au recunoscut ca sunt multe masini cu problema asta dar din pacate nu stiu cum sa o remedieze( lipsa barii stabilizatoare), dar totusi eu sunt singurul cu aceste troncanituri si trepidatii in sistemul de directie, asa ca problema este preluata de Vocea Clientului si va trebui sa astept raspunsul lor. Pana acum , nu am primit inca nici un raspuns convingator de la VC Dacia , cum ca ar incerca macar, sa rezolve aceste probleme ale Sandelului meu.
    Daca mai sunteti si altii cu proble asemanatoare , sau nu , dar grave, revin cu rugamintea de ai asalta pe cei de la OPC cu fiecare problema legata de acest auto(chiar si cu toate celelalte optiuni, care in Romania la noi , nu sunt disponibile). Asa cum am mai citit si in alte post-uri, asta da dovada de neglijenta si lipsa de respect fata de cei care le cumpara autoturismele si de faptul ca isi bat joc de noi , pe deasupra ii mai si platim pentru asta.
    Multi km fara probleme si sa speram ca Dacia VC isi va recunoste greselile de fabricatie la Sandero si le vor remedia cat mai repede.

    Comment


    • #3
      Salut Daniel
      In primul rind nu esti singur cu aceasta problema..si daca tu ai schimbat doua casete...tind sa cred si eu aproape in totalitate ca e de la bara "minune".Acum ma repet trepidatiile apar si la mine in volan, iar troncaniturile la viraje si cred ca sunt din brate. Nu stiu insa cum sunt proiectate aceste masini noi si tennica asta noua ma depaseste. Eu am avut problemele cu scutul si m-am speriat de cum se misca unele lucruri acolo sub motor. Stii ca nemtii ziceau in presa ca Dacia e ca o furculita de plastic pentru picnic pe linga masinile lor, adevarate tacimuri de argint?..ei asa e la capitolul directie/punti fata..sau tren de rulare ..ce o fi...imi pare rau...imi place masina, dar asta e!
      Sunt totusi extrem de curios cum de unii nu se pling..dintre acei care nu au bara! Oare tin masinile in garaj si le scot numai la sarbatori pe sosele? (va rog sa nu va simtiti ofensati...sunt foarte suparat cu aceste probleme ). sa speram ca se va rezolva cumva si vocea noastra va avea ecou! numai bine.

      Comment


      • #4
        Asa este Ciomp, te inteleg, doar suntem cu aceleasi probleme.
        Totusi cred si sper ca intr-o buna zi se vor remedia defectele acestea.
        Mult noroc.

        Comment


        • #5
          sa speram! multa bafta!..si ii rog pe cei care mai au astfel probleme sa voteze.

          Comment


          • #6
            Reamintesc faptul ca la mine aceste troncanituri au aparut dupa 14.000 km, deci cred ca daca era din cauza barii stabilizatoare se auzeau de la inceput . Totusi sunt nedumerit, si nu vreau sa par iresponsabiul pentru ceea ce scriu , asa ca deocamdata o las pentru mai tarziu , cand poate voi afla mai multe detalii.

            Comment


            • #7
              Am aproape 16000 km intr-un an si 3 luni si nu am acele zgomote cidate la caseta sau batai in volan ,directie si nu am acea minunata bara stabilizatoare sau antiruliu,deocamdata.Sper sa nu am parte de batai si zgomote de genu chiar de pe acum .

              Comment


              • #8
                la mine au aparut putin dupa 2500 km. le-am simtit mai bine dupa un drum cluj-craiova,
                unde noaptea intre tirgu jiu si craiova am crezut ca imi rup masina din cauza drumului.atunci s-a accentuat si zgomotul de la scut/brat sustinere motor.
                miine masina mea implineste 6 luni si am 10169 km fix . e adevarat ca pe drum bun ,sunt putin sesizabile zgomotele...chiar insesizabile pentru unii dintre noi. Oliseh..norocosule! ..sa dee Domnu' nici sa nu ai vreodata
                Last edited by ciomp; 6 November 2009, 23:10. Reason: corectare

                Comment


                • #9
                  nu am avut bara initial iar directia troncanea (trepida) mi-am pus bara si nu a troncanit timp de 1000 de km. acum a inceput iar. deci cred ca nu e din cauza aceasta. la mine mai e o problema. aparatorilor de noroi fata le lipsesc acele capace de prindere din plastic. (le pierd in primii 100 de km pe care ii fac-cred ca le voi lipii cu mastic.) si am impresia ca aparatorile vibreaza in ligheanul de plastic de sub aripa, atunci cand merg pe drum denivelat.
                  -fara-

                  Comment


                  • #10
                    Nici eu nu am bara stabilizatoare,nu tin masina in garaj,umblu pe drumuri de toate felurile.Chiar zilnic de cateva ori,urc/cobor pe trotuar ca sa intru/ies in parcare.E acolo o bordura de vreo 15 cm inaltime.Cateodata ma mai si grabesc,sau fortez intrarea in trafic (peste acea bordura),dar nu am auzit nici macar odata troncaneli,zgomote ciudate sau trepidatii.Chiar nu am de ce sa ma plang de astea,cel putin deocamdata.Am doar vreo 8700 km la bord.
                    Ce ma deranjeaza in schimb,este unghiul in care se inclina masina la viteze mai mari si viraje mai stranse.Daca ajung sa-mi montez bara aia nenorocita vreodata,asta va fi motivul. Imi pare rau pentru cei care aveti problemele astea.

                    Comment


                    • #11
                      Nici eu nu am "bara minune" , sandelu il am din 2008 iulie si de la inceput am avut zgomote ciudate la puntea din fata dar asta numai pe drum foarte pros. Am fost in servis de cateva ori (poliserv si Iata Campina) si am primit aceslasi raspuns, masina nare nimica, pot sa spun ca in afara de acest lucru nu am avut probleme mari cu sandelul.

                      Comment


                      • #12
                        interesant si ciudat. sunt in ceata totala. nu mai stiu de unde sa o apuc.multumesc tuturor pentru feedback si astept in continuare parerile voastre. numai bine!

                        Comment


                        • #13
                          Salut tuturor. Si la mine s-a auzit acel zgomot la viraje pe drum denivelat. Am fost in service, au venit in test cu mine, au facut raport la Pitesti, cei de la uzina au mai cerut o inregistrare a zgomotului, apoi am sunat la VC, iar a doua zi m-au sunat de la VC ca mi s-a aprobat sa se schimbe caseta de directie. Au schimbat caseta de directie si deocamdata nu mai suna la drum prost. Sper sa fie rezolvata problema.

                          Comment


                          • #14
                            Alta sursa de zgomot Acum esti cu adevarat in ceata,ciompule
                            Interesanta metoda de diagnostic,sa inregistrezi zgomotul...m-au spart.

                            Comment


                            • #15
                              Da asa este..din pacate..ceata deasa!..am vazut insa ca sunt altii care au schimbat si ei casete... daca e din caseta,ce o strica? e chiar asa fragila? De ce la unii se strica iar la altii nu!
                              Foarrrte interesant.
                              Referitor la ce zicea Spanu ca ii zdrangane aparatorile, acel zgomot nu poate sa "raspunda" si sa se simta in volan, sau prin intreaga coloana de directie. Mai sunt acolo jos plastice sub bara care au joc, dar nu se pot auzi asa tare. Si eu am un bradutz rupt la o aparatoare pe fata si nu produce zgomot asa nasol. Si chiar daca ar fi zgomotul de plastic e altfel.
                              E totusi posibil ca din cauza lipsei barii sa se strice caseta. Probabil depinde si de cum/pe unde exploatam masina caci la unii problema apare mai repede (cazul meu), la altii mai tirziu -cazul lui Daniel- iar la atii constat ca inca deloc.
                              Apophis rogu-te sa ne tii la curent cu ceea ce se intimpla la tine. E foarte bine ca ti-au schimbat caseta. Sa ai mare bafta si sa nu mai ai probleme.Salutari tuturor!
                              Last edited by ciomp; 8 November 2009, 23:14. Reason: corectare+adaugire

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Logan | Dacia Logan |Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google